Пазарът на петрол продължава спада си предвид срива в търсенето и дефицита на свободни мощности за съхранение на горивата. Фючърсите за петрол сорт WTI, които започнаха сесията с ръст то 10 % след това преминаха към понижение. Разрушаването на петролния пазар показва много голям, мащабен проблем, с който се сблъсква световната икономика и това води до бягство на инвеститорите от риска.
Колапсът на пазара, започнал в понеделник с историческия спад под нулата на майския фючърс за петрола сорт WTI се разпространи и във вторник върху юнските договори, а също така обхвана и европейския сорт Brent, след което се прехвърли и върху спотовите сделки. Това показва, че става въпрос вече не за технически проблем, а за нарастваща тенденция на пазар.
Участниците на пазара са убедени, че компаниите производителки реагират много бавно на промяната на конюнктурата. Президентът на консултантската компания Rapidan Energy Боб Макнали заявява за The Wall Street Journal, че търсенето на пазара спада 2 до 3 пъти по-бързо от предложенията и в тази ситуация сривът на цените е твърд, но ефективен начин да бъдат накарани производителите да оставят петрола под земята. Ситуацията на пазара прави все по-вероятно въвеждането на мита от страна на американския президент Тръмп върху вноса на петрол, смята също така той.
Анализаторът от BNP Paribas Хари Чингурилян смята, че производителите вече са резервирали голям брой майски доставки и може да започнат намаляване на производството едва през юни.
Юнският фючърс за петрола сорт WTI се търгува тази сутрин на ниво от 10,73 долара за барел, поевтинявайки с 0,84 долара или със 7,26 процента.
Юнският договор за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures поевтинява с 2,89 долара или с 14,95 долара за барел – до 16,44 долара за барел. Това е най-ниското ниво от 18 години. Според данните от търговията във вторник Brent поевтиня с 6,24 долара или с 24,4 % и при затварянето бе на ниво от 19,33 долара за барел.