Вероятно смятате новата си стайна бегония за най-красивото нещо, което сте виждали. Е, има едно цвете, което ще ви остави без ума и дума – също както прави ежедневно с многобройните си „почитатели”.
Всеки ден стотици хора се стичат в една от ботаническите градини в югоизточна Бразилия, за да наблюдават редкия цъфтеж на най-голямото и най-ароматното тропическо цвете в света. Сред познавачите то е известно като Titan arum, познат в средите още и под името цветето-труп (като млада звезда явно все още няма по-галещ ухото псевдоним). Причината – въпросният „аромат”, който го прави първенец сред останалите видове, всъщност е зловонна и натрапчива миризма, наподобяваща тази на разлагаща се плът, разказва Агенция "Франс прес".
Въпреки че е рисковано да се помирише, със сигурност Titan arum (на снимката вдясно, източник: Wikipedia.org) си струва да се види, защото огромният му цвят е наистина внушителен. И наистина рядък. Той се е разтворил точно на Коледа и вчера е започнал да се затваря, обяснява ботаникът Патриция Оливера, която работи в парк-музея “Инотим”, домът на интересния феномен.
Цветът на Titan arum му служи като примамка, която му осигурява питателна храна. По време на тридневния си живот имитацията на сурово месо привлича различни насекоми, попадащи наивно в клопката му. При цъфтежа растението генерира температура, равна на нормалната за човешкото тяло, което му помага да разпръсква миризмата си.
Макар феновете на цветето-труп да могат да го посетят в бразилския парк, намиращ се на около 445 км от Рио де Жанейро, истинският му дом е сред далечните азиатски води – на остров Суматра, Индонезия. Разположен в сърцето на екваториалния климат и покрит с гъсти тропически гори, Суматра е известен с огромното си биоразнообразие. Освен най-различни видове орхидеи и растения непентеси (хранещи се с насекоми и дори с малки птици), там може да се види и растението с най-големи цветове, достигащи до над 1 метър – небезизвестната Rafflesia Arnoldi.
Е, бразилците също могат да са много горди с техния Titan. Видът му достига до над 3 метра височина, а в сряда екземплярът в парк-музея “Инотим" е достигнал до 167 сантиметра – колкото среден на ръст човек. По принцип култивирането му е изключително трудно и му трябват 6 години, за да порасне. Както вече казахме, цъфти много рядко. Специално този Titan отваря цвят за втори път, като за пръв път е зарадвал домакините си ботаници през 2010 г.
И има защо. Лондонските им колеги са наблюдавали цъфтежа на своето цвете-труп през 1888 г. Следващият му цвят се е появил чак през 1926 г.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!