По окончателни данни преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор към края на миналата година възлизат на 29.38 млрд. евро по текущи цени, което е с 4.2% повече в сравнение с 2021 година, обявиха от националната статистика.
През миналата година най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността – 12.82 млрд. евро. Следва секторът на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) – с 6.93 млрд. евро.
Разпределението на парите по райони на планиране обаче е крайно неравномерно.
Данните показват, че Югозападният район, включващ областите Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и София (столица), е привлякъл най-много интереса на чуждестранните инвеститори. Те са вложили в него 17.69 млрд. евро. От тях обаче 14.97 млрд. евро са използвани в София (столица).
Далеч назад са Южен Централен район, включващ областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково, и Югоизточен район, в който са областите Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора.
В първия са осъществени проекти за 3.78 млрд. евро, но в област Пловдив, в която е най-големият град в региона и негово икономическо ядро – Пловдив, са инвестирани 2.46 млрд. евро.
В Югоизточния район са вложени 3.13 млрд. евро. Но и тук има фаворит. В област Бургас, в която е най-големият град в региона и негово икономическо ядро – Бургас, са привлечени 2.07 млрд. евро от всички инвестиции в района.
В Североизточния район за планиране, който включва областите Варна, Добрич, Търговище и Шумен, са привлечени 2.60 млрд. евро. Област Варна, в която е най-големият град – Варна, е глътнала повече инвестиции – общо 1.71 млрд. евро.
В Северният централен район на България, включващ областите Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра, са вложени в различни проекти 1.50 млрд. лева. В Русе и Габрово са влезли повечето пари – съответно по 531.60 млн. евро и 425.75 млн. евро.
Северозападният район, включващ областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен, е привлякъл най-малко инвестиции – 677.30 млн. евро. Област Плевен, в която е най-големият град в региона и негово икономическо ядро – Плевен, са осъществени проекти за 327.70 млн. евро.