6. Аерогелите
За да разберем какво представляват аерогелите, трябва да си представим шуплесто вещество с такава ниска плътност, че кубче с дължина на страната от 2,5 сантиметра разполага с вътрешната повърхност на цяло футболно игрище. Заради тази плътност материалът има изключително високи изолационни свойства – плоча с дебелина 2,5 см. изолира с ефективността на стъклена плоча с дебелина 25 сантиметра.
Наред с това веществата от клас Аерогел са най-леките, създавани от човека – силициевият аерогел е едва три пъти по-тежък от въздуха. Tова обаче не му пречи да издържа на обекти, които надвишават 1000 пъти собственото му тегло.
Снимка: Sxc.hu
5. DMSO
DMSO е химически разтворител, който първоначално се получавал като страничен продукт от преработването на дървесината. Той съществува близо 100 години преди неговият потенциал да бъде осъзнат през 60-те години на миналия век. Тогава било открито, веществото може да прониква в кожата надълбоко, без да уврежда тъканите. Това дава на DMSO огромен потенциал да пренася лекарства през мембраните, без да се налага физическа интервенция, която може да доведе до инфекции.
За съжаление широкото разпространение на DMSO по времето, когато лечебните му свойства били открити, отблъснали фармацевтичните фирми, които не открили начин да спечелят от него. Сега химикалът се използва главно във ветеринарната медицина, тъй като един от страничните му ефекти е, че придава на дъха миризма на чесън.