2. „Бетонната“ бактерия BacillaFilla
Всички сме виждали как бетонът остарява с времето – той потъмнява, напуква се и започва да се троши, което застрашава бетонните структури и хората в тях. Поправките на тези пукнатини са времеемки и скъпи, а понякога просто невъзможни.
За да се справят с проблема, учени от университета в Нюкасъл са създали генетично модифициран микроб, който е програмиран да навлиза в микропукнатитните на бетона до самото им дъно. Там той започва да да произвежда смес от калциев карбонат и бактериално лепило, запълвайки ги успешно със здрава смес.
1 D3O
Материалът D3O има наистина странно свойство. Мек при леко и бавно докосване, той става твърд като камък при силен и рязък удар. Ефектът се дължи на използваните в него „интелигентни молекули“, който се носят в течно състояние, но автоматично се заключват една за друга при рязко натоварване отвън. Така D30 може да се използва за направата на удобни меки удобни подложки, които да се поставят в дрехите и защитават тялото подобно на твърда броня при падане или удар.