6 мита за възобновяемата енергия 1

25.09.2013 | 11:30
по статията работи: Симеон Досев
Вижте кои са най-често срещаните грешни схващания на поддръжниците и критиците на възобновяемите източници

Мит 4: Променливостта обрича възобновяемата енергия

Слънцето не свети постоянно, а вятър има не винаги. Други източници, като геотермичните и хидроелектрическите генерират енергия непрестанно. Тъй като растежът на възобновяемата енергия в САЩ идва от вятърни и соларни системи, тяхната променливост е основа критика. Това коства не малко пари, защото са нужни резервни източници, които да компенсират недостига.

Нещата обаче значително се подобряват. Загубите на вятърна енергия намаляха значително през последните години, тъй като операторите на съоръженията се научиха по добре да използват прогнозите. Инвестициите в нови вятърни системи също подобриха ситуацията.

Именно това е ключът към решаване на проблема. Взети по отделно съоръженията не са много надежден източник, но когато има множество системи, те са много по-малко податливи на промени във времето. Все пак винаги някъде има вятър.

Добър пример е американският щат Тексас. Преди 4 години 17% от вятърната енергия се губи. През 2012 г. обаче са добавени нови системи и загубите вече са под 4%.

Мит 5: Евтиният природен газ е основен враг на възобновяемата енергия

С увеличаването на производството на природен газ в САЩ, много хора решиха, че възобновяемата енергия ще пострада от този чист и евтин източник.

Те обаче по-скоро се допълват, отколкото си съперничат. Доказано е, че двата източника могат да регистрират растеж едновременно. На световен мащаб използването на природен газ се е увеличило с 34% между 2009 и 2012 г., а на вятърна енергия - с 92%.

Истина е, че енергията от вятъра няма как да си съперничи с природния газ без държавните субсидии, но според експертите двата източника са част едно и също портфолио на новата генерация електроенергия.

Природният газ е евтин и дава добър източник на енергия в краткосрочен план, но в дългосрочен цените му могат да се окажат проблем. При възобновяемите източници е точно обратното-те имат високи първоначални цени, но след това големи изменения не могат да се очакват.

Мит 6: Възобновяемата енергия ще създаде милиони „зелени работни места“

Това твърдеше Барак Обама по време на предизборната си кампания през 2008 г. Това обещание му позволи да отпусне парични средства за сектора в размер на 90 млн. долара.

Възобновяемата енергия обаче не успя да намери работа на толкова хора, колкото някои си представяха.

Какво всъщност означава „зелена професия“. Според Националното бюро за статистика на труда на САЩ това е професия, която облагодетелства околната среда. През 2011 г. броят на хората със „зелени професии“ в САЩ е бил 3,4 млн.

С подобни работни места в сектора на вятърната енергия са около 81 000, в соларната индустрия - 119 000, при геотермичната енергия - 20 000, а при хидроелектрическата енергия заетите са между 200 и 300 хиляди.

Тези цифри не само, че са доста скромни, но и почти не са се изменили от 2008 г., въпреки че в сектора имаше силен ръст.  

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Карло Ангелов 25.09.2013 | 21:54
Ха, а къде в този анализ са АЕЦ-овете? Що ги няма? Освен това техническия прогрес не се е съсредоточил само във ВЕИ-тата. Нищо не се казва и за скритите ВЕИ разходи. Ще приведа едни разсъждения в това отношение. " Освен това, не зная защо се подминава очевиден проблем. Как смяташ, че се поддържа териториално разсредоточена техническа структура? Безкрайно разсредоточена. Безкраен брой перки по билото на Балкана. Безкраен брои фотоволтаици. Които, освен всичко друго, са собственост на различни фирми. И всички те - пръснати из държавата, в т.ч. в трудно достъпни местности. Колко ресурси – хора, транспорт, поддръжка в сложни метео условия, организация – ще е нужно,а? Отделно – според данни от представени на Пловдивския панаир изложители, гаранцията на фотоволтаиците е запазване на 80% от възможностите им за период от 10 години. Т.е. след 10 години капацитета твърде вероятно ще е с 20% по-нисък. Съвсем, съвсем отделно е, че изграждането на ВЕИ-тата е свързано с изграждане и поддържане на път и, да я нарека така , кабелна система за присъединяване към енергопреносната мрежа. Това значи пътища по билото на Балкана, из дебрите родопски и навсякъде където сме боднали перка или зачернили (буквално) планината с фотоволтаици. Което ми се види твърде, ама твърде ПРИРОДОНЕСЪОБРАЗНО и с далеко отиващи последствия. "
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...