Финансова и данъчна стабилност са основните приоритети за бизнеса у нас

20.01.2025 | 15:35
по статията работи: econ.bg
Рязкото намаляване на административната тежест, особено за малкия и среден бизнес, насърчаването на инвестициите в реалния производствен сектор, са сред другите приоритети на АОБР
Финансова и данъчна стабилност са основните приоритети за бизнеса у нас
Снимка: под лиценза на creative commons

Макроикономическа, финансова и данъчна стабилност, членството на България в еврозоната и в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и образованието са основните национални приоритети на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) за тази година. Това каза Васил Велев, ротационен председател на АОБР и председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България. 

Макроикономическа, финансова и данъчна стабилност доскоро се възприемаше като даденост и не беше в националните ни приоритети, но финансовата и данъчната стабилност през последните години се разклати, каза Велев, цитиран от БТА. Той посочи като положителен факт, че сформираното правителство в своето споразумение за управление също има такъв приоритет.

По приоритета еврозоната Велев каза, че АОБР се надява да няма повече отлагания и от 1 януари 2026 г. България да е пълноправен член.

За новия средносрочен приоритет - образованието, той изрази надежда, че при формирането на програмата за управление на новия кабинет образованието ще бъде изведено като първи приоритет, защото състоянието на резултатите от образованието по думите му е плачевно.

Приоритетите на АОБР в бизнес средата и икономиката представи Добри Митрев, председател на УС на Българската стопанска камара. Сред тях той изтъкна запазването на съществуващия данъчен модел и намаляване на дела на брутния вътрешен продукт (БВП), преразпределян през държавния бюджет. Митрев отбеляза, че данъчният модел в страната е показал едно от малките конкурентни предимства, които България има сред партньорите си в Европейския съюз. Събираемостта на данъците в България е изключително висока. Имаме преизпълнение на приходите в държавния бюджет и от данъци, и от осигуровки, посочи той.

Рязкото намаляване на административната тежест, особено за малкия и среден бизнес, насърчаването на инвестициите в реалния производствен сектор, са сред другите приоритети на Асоциацията.

Гарантирането на компенсаторния механизъм за високите цени на електроенергията, докато има необходимост, и приемането на механизъм и процедури за подписване на дългосрочни договори за енергоинтензивните предприятия са сред приоритетите на АОБР в областта енергетика и зелен преход, представени от Константин Стаменов, председател на Комитета по енергетика на КРИБ. 

Активизиране на оперативната работа на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка с оглед постигане на структуриран и балансиран подход при формиране на националните политики по т.нар. зелен преход във всичките му елементи и рекалибриране на зелената сделка също е приоритет на Асоциацията за тази година. За организацията са важни и изграждането на нови производствени мощности в областта на електропроизводството само при конкурентна цена за потребителите, повишаване на ефективността на държавните предприятия в сектор "Енергетика", както и преминаване към пълна либерализация на пазара на електрическа енергия с ограничаване на субсидирането на цените единствено до енергийно бедните.

По темата "Образование и пазар на труда" сред водещите приоритети за АОБР е ориентирането на средното и висше образование към потребностите на пазара на труда, каза Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата.

Сред другите важни за бизнеса приоритети е по-нататъшно облекчаване, ускоряване и поевтиняване на процедурите за внос на работници от трети страни в България и мерки за насърчаване на устойчивата им заетост в България, както и разработване на програма и пакет от мерки за привличане и завръщане в страната на висококвалифицирани и дефицитни специалисти.

В социалната политика АОБР настоява за отмяна на чл. 244 от Кодекса на труда и въвеждане на прозрачен механизъм за засилване на договорното начало при определянето на минималната заплата за страната, съобразен с Конвенция № 131 на Международната организация на труда и правилното транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати, каза Велев.

Важно за бизнеса е и укрепването и развитие на капиталовите стълбове в пенсионния модел и връзката между осигурителен принос и пенсия и ограничаване практиката за непрекъснати промени на държавните политики, целящи краткосрочни политически цели, а не дългосрочност и устойчивост на пенсионната система. Здравна реформа с акцент върху превенцията и скрининга също е сред приоритетите на АОБР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...