Цените на горивата покориха нов връх

20.02.2012 | 09:54
по статията работи: Ралица Стоянова
Дизелът достигна рекордни нива от 2.70 лв. на литър, а безоловният бензин А 95 - 2.57 лв. за литър
Цените на горивата покориха нов връх
Снимка: Sxc.hu

Цените на горивата покориха поредния връх. След като в средата на миналата седмица петролът удари безпрецедентните за последните 6 месеца 120 долара за барел, "Лукойл Нефтохим" вдигна цените на най-масовия бензин А 95 с 1.7%, а на дизела - с 1.41%. От 16 февруари цените на едро на бензина и дизела са се повишили съответно с 4 ст. и 3 ст. Това автоматично се отрази в цените на дребно с почти идентични стойности. Така дизелът достигна рекордни нива от 2.70 лв. на литър, а безоловният бензин А 95 вече се продава за 2.57 лв. за литър.

Цифрите от февруари бият предишния рекорд от 2008 г., когато по бензиностанциите литър дизел се продаваше за 2.67 лв., а бензин А 95 - за 2.54 лв. Данните на Националния статистически институт сочат, че за година литърът дизел е поскъпнал с 30 стотинки, а бензините - между 10 и 16 стотинки.

Поскъпването у нас е естествена последица от движението на цените на петрола и течните горива на международните пазари, смята търговския директор на компанията "Ромпетрол" Станимир Смилков. Според него пазарната конюнктура не дава поводи за оптимизъм и до седмица може да се очаква още по-голямо повишение. "Не мога да прогнозирам какво ще е поскъпването, но промяната при суровия петрол се отразява на всички горива. Трябва да се има предвид, че макроикономическите фактори влияят много, а те се изменят изключително динамично. Още в понеделник положението вече може да е различно", коментира Смилков, цитиран от в. "Сега".

Освен че отбелязваме най-високите цени на горивата досега, оказва се, че България е и европейската страна, в която цената на дизела превишава най-много тази на бензина. При сравняване на търговските цени на двете горива, дизелът е по-скъп с 5.6%. Подобно е положението във Великобритания, където разликата е от 4.9%. Като цяло обаче тенденцията в ЕС е противоположна - средната цена на бензина там превишава тази на дизела с 3.7%. Най-значима е разликата в съотношението в Холандия, където дизелът е с цели 19% по-евтин от бензина. Във Франция този процент е близо 14%.

Основен фактор за поскъпването на петрола са страховете, че Иран, който е третият от по-големите износители на петрол в света, може да спре доставките си за Стария континент като ответна мярка срещу планираното за началото на юли европейско ембарго, съобщава Financial Times. Миналата сряда Иран съобщи, че ще намали износа за европейските страни, без да го прекратява за момента. Съобщението обаче рязко изстреля цената на петрола до почти 120 долара за барел. Вчера говорителят на иранското министерство на петрола Алиреза Никзад обяви, че страната му спира продажбата на петрол на френски и британски компании. Иран продава малко над 20% от петрола си на държавите членки на ЕС (или около 600 000 барела дневно), главно на Италия, Испания и Гърция. Техеран изнася 70% от петрола си към азиатските страни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...