Всяка година в Европейския съюз не се изплащат полагащи се за труд поне 242 милиарда евро поради така наречената загуба за неплатени грижи - загуба на доходи поради липсата на споделени отговорности за грижите в домакинството.
Загубата се поема главно от жените, които вършат по-голямата част от тази работа, независимо дали става дума за домакински задължения, гледане на деца или грижи за възрастни роднини, пише EUobserver.
"Неплатената работа по полагане на грижи е основната причина жените да остават извън работната сила", коментира Лийв Вербовен, директор на Международната организация на труда (МОТ) в Брюксел, по време на дискусия за стратегията на ЕС за равенство между половете.
Около 7.7 милиона жени в ЕС не участват на пазара на труда поради отговорности, свързани с полагане на грижи. Проблемът засяга само 450 хил. мъже.
В Европа 80% от грижите за близки се полагат от приятели, роднини и съседи и този труд не е платен. А там има потенциал за създаване на нови работни места.
МОТ изчислява, че неплатеният труд по полагане на грижи възлиза в световен мащаб на 16.4 милиарда часа всеки ден. Това се равнява на около два милиарда работни места на пълен работен ден.
Независимо дали е платен или неплатен, у дома или в институции за грижи, секторът е силно феминизиран.
"Всичко това оказва влияние върху икономическата независимост на жените, допринася за разликите в заплащането и пенсиите им и може да доведе до повишен риск от социално изключване и бедност", смята евродепутатът Мария Уолш.
В допълнение към недостига на работници, нарастващата нужда от грижи през следващите десетилетия и социално-демографските промени ще изострят един вече наболял проблем. Населението на Европа застарява, раждаемостта намалява и според прогнозите на Европейската комисия броят на хората, нуждаещи се от дългосрочни грижи, ще нарасне от 30.8 милиона на 38.1 милиона до 2050 г.
Освен това условията на труд в сектора на платените грижи (около 12 милиона работници) са непривлекателни в момента отчасти поради ниските и недостатъчни инвестиции.