Смесването на различни ваксини срещу коронавируса увеличава проявите на странични реакции

13.05.2021 | 11:56
по статията работи: econ.bg
До този извод стига проучване на британското правителство и Оксфордския университет, изследващо прилагането на двете дози на ваксината от различни производители
Смесването на различни ваксини срещу коронавируса увеличава проявите на странични реакции
Снимка: под лиценза на creative commons

Смесването на различни видове ваксини срещу COVID-19 увеличава честотата на страничните реакции. До този извод стига проучване на британското правителство и Оксфордския университет, изследващо прилагането на двете дози на ваксината от различни производители.

Предварителните данни показват, че получилите комбинирана ваксинация получават по-чести леки и умерени реакции в сравнение с имунизираните с един препарат.

Оксфордският университет е изследвал комбинацията от двете най-разпространени ваксини - векторната на "Оксфорд"/"АстраЗенека" (Oxford/AstraZeneca) и иРНК ваксината на "Пфайзер"/"БиоНТех"(Pfizer/BioNTech).

Проявените реакции не се различават от описаните от производителите: втрисане, умора, треска, главоболие, болки в ставите, неразположение, мускулни болки и болка на мястото на убождане. Нежеланите реакции са краткотрайни и няма други опасения за безопасността.

850-те участниците в изследването са на възраст над 50 г., но според изследователите има вероятност нежеланите реакции след смесената схема на ваксините COVID-19 да са още по-разпространени в по-младите възрастови групи.

Смята се, че комбинирането на дозите може да доведе до увеличаване на отсъствията на работното място в деня след имунизацията срещу коронавируса, което е важно при планирането на имунизацията особено на здравните работници.

В публикация в медицинското списание "Лансет" (The Lancet) в сряда, изследователите съобщават, че когато се дават на интервал от четири седмици, редуването се ваксините на Oxford/AstraZeneca и на Pfizer/BioNTech и обратното предизвикват по-чести реакции след втората доза от стандартните несмесени схеми.

"Въпреки че това е резултат, който е страничен на основните цели на проучването, е важно да информираме хората за тези данни, тъй като схеми със смесване на ваксините се обсъждат в няколко държави", Матю Снейп от Оксфордския университет.

Изследователите очакват през следващите месеци и информация как комбинацията от различни типове ваксини се отразява на нивото на изграждания имунитет срещу вируса, причиняващ COVID-19.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...