Екокатастрофа заплашва Черно море

11.11.2007 | 20:50
по статията работи: Лили Бончева
Бедствена обстановка заради лошото време с ураганен вятър цари в руското пристанище „Кавказ” на Керченския пролив между Азовско и Черно море
Екокатастрофа заплашва Черно море

Бедствена обстановка заради лошото време с ураганен вятър цари в руското пристанище „Кавказ” на Керченския пролив между Азовско и Черно море, предадоха информационните агенции.

Надвечер потъна руският товарен кораб „Ковел“, съобщи агенция „Новости“, позовавайки се на информация на областното управление на министерството на извънредните ситуации в Краснодар. Екипажът е евакуиран, съобщи БГНЕС.

Корабът започна да потъва в украински води, след като получи пробойна, натъквайки се на потъналия преди това в Керченския пролив кораб „Волногорск“. Няма изтичане на гориво от „Ковел“.

Сутринта потънаха танкерът "Волгонефт-123" с близо 5 хиляди тона мазут и превозващият 2 500 тона сяра "Волногорск". По обед потъна и друг кораб от същия клас, натоварен със сяра - "Нахичеван"

"Волгонефт-123" се разцепи на две и кърмата с 13-членния екипаж на танкера бе отнесена в морето.

Общо около пристанище "Кавказ" бурята е сварила 59 кораба. 42 от тях успешно са евакуирани в Азовско море. Останалите 17 бедстват или са потънали.

Появи се противоречива информация за потънал в акваторията на украинското пристанище Севастопол кораб. Първоначално се твърдеше, че е руски, но според  нова информация той бил грузински. 

Федералната служба за контрол върху използването на природата вече предупреди за опасността от разлетите хиляди тонове петрол от корабите и прогнозира, че почистването ще отнеме години.

Създаден е руско-украински щаб за спасяване на бедстващите моряци и за овладяване на очертаващата се в Керченския пролив и Черно море голяма екологична катастрофа.

Според президента на руския Зелен кръст академик Сергей Барановски главната опасност е потъналата сяра. "Мащабите на бедствието ще зависят от оперативните действия, но при всяко положение ние сме изправени пред сериозна екологична катастрофа", заяви Барановски.

Опасният разлив и разпространението му в Черно море се следят непрекъснато от българската “Морска администрация”. За БНТ директорът й - капитан далечно плаване Николай Апостолов, заяви, че засега няма опасност от екокатастрофа в нашата акватория.

Капитан Апостолов каза още, че от България не е потърсена помощ след инцидента, каквато е обичайната практиката на Европейската морска организация за сигурност, на която страна ни е член. В морската ни администрация се получават постоянно сателитни снимки на замърсения район.

От Гражданска защита във Варна съобщиха, че са готови с необходимите химикали за отстраняване на замърсяванията, ако се появят.

Обикновено в такива случаи се изпращат катери в засегнатите зони. Апостолов сподели, че са редки случаите на екокатастрофи, предизвикани от природни стихии, какъвто е днешният инцидент в Керченския пролив. “Морска администрация” най-често има работа с нелегално изхвърляне на нефтени отпадъци.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...