Регионалните капиталови пазари трябва да останат независими. Това обяви Хайнрих Шалер, член на ръководството на Виенската фондова борса, по време на провеждащия се в София Десети Икономически форум на високо равнище на Централноевропейската инициатива. Връзката между борсите обаче е много важна – техническият обмен на данните ще улесни международните инвеститори и борсовата търговия като цяло.
„Виенската борса има съществен принос за активизирането на пазарите в Централна и Югоизточна Европа. Чрез многобройни спогодби и споразумения за сътрудничество с регионални борси ние прилагаме нашите експертни познания в областта на дизайна, развитието, усъвършенстването и маркетинга на тези финансови места”, подчерта още Хайнрих Шалер.
В периода 2006–2007 година Виенската борса е сключила няколко споразумения за изграждане на платформи за обмен на данни – най-важните са с фондовите борси в Будапеща и Букурещ. Компанията, собственик на борсата, е увеличила дела си до 69 на сто в борсата в Будапеща. Борсата във Виена предлага стратегическо партньорство на тези борси – обмен на информация и ноу-хау.
Като интересни за бъдещото развитие на Виенската борса г-н Шалер посочи борсите в Загреб, Белград, Баня Лука, Сараево и София. „Не е тайна, че Виенската борса все така продължава да е много заинтересована от придобиването на 44% дялово участие на БФБ в София” , подчерта Шалер.
Според вижданията на компанията тези борси от Централна и Източна Европа ще останат независими на местния пазар, ако Виенската фондова борса закупи дял в тях. Опитът показва, че местните компании предпочитат акциите им да се търгуват на борси с регионално значение. Като друго предимство на стратегическо партньорство между борсите, Шалер изтъкна и интернационалността на Виенската борса както по отношение на участниците в търговията, така и по отношение на потребителите на данни.
През последните 5 години фондовата борса във Виена се радва на изключително силно развитие, обяви Шалер. Общата пазарна капитализация надминава 5 млрд. евро. Това се дължи както на
благоприятната ситуация на международните пазари, така и на вътрешното развитие на австрийския пазар.
Най-големите инвеститори във Виенската борса са с произход от САЩ, Великобритания и Германия. Те представляват повече от половината инвестиции в компанията.