Те настояват министерството да престане с “безхаберната си политика" към отрасъла. Стана ясно, че четири пъти те са изпращали декларация до ведомството, но тя така и не е стигнала до министъра.
Млекопроизводителите настояват да бъде увеличена субсидията за качествено мляко и за нея да се установи единна цена от 50 стотинки, без оглед на географското положение. В момента субсидията в отделните региони на страната варира между 20 и 50 стотинки.
Фермерите апелират още да се увеличи субсидията за изхранване на животните. Освен това настояват да бъде предвидена субсидия, с която да бъдат подпомогнати през зимния сезон.
На хората с 1-2 крави трябва ясно да им се обясни какви са европейските изисквания, заявиха още млекопроизводителите.
Ако не се отделят исканите средства, ще се наложи следващата година да бъдат унищожени около 250 хиляди животни, тъй като сегашната субсидия стига едва за около 150 хиляди, заявиха млекопроизводителите.
“Ние не искаме подаръци, а инвестиции в отрасъла. Нека министерството на земеделието да ни подпомогне, иначе всичко ще рефлектира върху крайния потребител, тъй като ще бъдем принудени да продаваме продукцията си на по-високи цени", заявиха млекопроизводителите.
За подпомагане на млекопроизводството тази година са предвидени 9 милиона лева, а за тютюна – 110 милиона лева. Министерството трябва да обръща повече внимание на другите земеделски сектори, не само на тютюнопроизводството, настояха млекарите.
Очаква се секторът на млекопроизводството в ЕС през следващата година да нарасне с 2%. От 1 април млечната квота на страната ни ще се увеличи от 1,5 на 3 процента, стана ясно още днес.
Земеделците настояват да се създаде стандарт за производството на сирене, мляко и кашкавал, който обаче да бъде контролиран и правилата да се спазват. "Има два вида продукти в България. В момента едните са с ниско качество и се предлагат на местното население, а другите са предназначени за износ", подчертаха фермерите.