200 млекопроизводители протестират пред земеделското министерство

27.12.2007 | 12:29
по статията работи: Петър Чернев
Те настояват целогодишно да получават субсидии за млякото, както и да им бъдат покривани част от разходите за изхранване на животните. Нихат Кабил определи исканията като прекомернимлекопроизводители
200 млекопроизводители протестират пред земеделското министерство

Около 200 млекопроизводителите се събраха на мирен протест пред Министерството на земеделието и горите. Те настояват целогодишно да получават субсидии за млякото, както и да им бъдат покривани част от разходите за изхранване на животните, предаде БГНЕС.

Не може 1 литър мляко да струва колкото половин килограм фураж, заяви председателят на Националната асоциация на млекопроизводителите Пламен Пенчев. Той добави, че България е единствената страна, в която държавата не само че не помага на производителите, ами дори пречи. Казали сме ясно какви са исканията ни и настояваме те да бъдат изпълнени, каза още Пенчев.

Част от исканията на млекопроизводителите са държавата да плаща по 50 стотинки субсидия на литър мляко и годишно по 700 лева за изхранването на една крава.

Млекопроизводителите се заканиха, че ако никой не им обърне внимание, след 11 януари ще има протести в цялата страна, включително и блокиране на основни пътни артерии. Те носеха плакати с надписи "100 000 млекопроизводители са изчезващ вид в родината си", "18 години неизвинени отсъствия на държавата в млечния сектор" и "Спрете геноцида срещу българските животновъди".

Министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил определи като прекомерни исканията за дофинасиране от страна на българските млекопроизводители. Тези искания са общо за над 300 млн. лв., каза Кабил, предаде Дарик радио.

В 12.30 ч. се очаква в сградата на Министерството на земеделието и продоволствието Кабил да се срещне с излъчен инициативен комитет на протестиращите млекопроизводители.

Не смятам за най-правилния начин на протест коленето на животни, обяви Нихат Кабил по повод намеренията на протестиращите, но призна правото на млекопроизводителите да протестират. Според него млечният сектор в България като финансово подпомагане е недостатъчно финансиран.

Механичните сравнения с други страни членки на ЕС не са удачни, обясни Кабил, тъй като базата, от която страната ни тръгва, е различна. Десетте страни, приети преди България, са на смесено субсидиране - от ЕС и национално, а в Румъния преди всичко субсидирането е държавно, подчерта министърът.

Според Кабил през 2008 г. един от приоритетите на министерството ще бъде преструктурирането на сектора “Животновъдство".

Искам да видя визията на млекопроизводителите – иначе е много лесно да се откриват фронтове. Ограничени сме за дофинансиране заради факта, че сме нотифицирали пред ЕС повече от 100 вида държавни помощи още по време на присъединителния процес. За всяка следваща година те могат да се увеличават, но не повече от 20%. Ще направим опит да ги предоговорим, но ще бъде много трудно, обясни Нихат Кабил.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...