50 млрд. евро е могла да загуби Societe Generale

28.01.2008 | 11:03
по статията работи: econ.bg
Пазарната стойност на френската банка е 35.9 млрд. евро
50 млрд. евро е могла да загуби Societe Generale


Губещите позиции при търговията с фючърси на френската банка Societe Generale са били за 50 млрд. евро (73 млрд. долара), предаде AFP. Френската банка обяви липси в размер на 4.9 млрд. евро (7.15 млрд. долара). Сутринта (28.01.2008) Reuters съобщи, че изчезналата сума е 50 млрд. евро. Пазарната стойност на френската банка е 35.9 млрд. евро.

От Societe Generale обвиниха брокера Жером Кервиел за липсата на парите. Ръководството на банката твърди, че той нарочно е заложил на губещи позиции. Адвокатите на Кервиел отрекоха твърденията и на свой ред атакуваха ръководството на банката. Те твърдят, че чрез обвиненията срещу Кервиел Societe Generale се старае да прикрие загубите си на американския ипотечен пазар.

Пресцентърът на френската полиция съобщи, че Кервиел ще бъде задържан до днес (28.01.2008). Той се предаде доброволно на властите и сътрудничи в процеса на разследване. Засега брокерът е обвинен в кражба на 4.9 млрд. евро (7.15 млрд. долара) от френската банка, но няма официално предявено обвинение от прокуратурата.

Специалистите на Societe Generale дадоха подробности относно това как, според тях, е извършена евентуалната кражба. Цялата система е подобна на тази, с която брокерът Ник Лийсън успя да срине британската банка Barings. И в двата случая брокерите са се опитали да "поправят" лоши решения, като са удвоили залозите си в очакване пазарът да се обърне в тяхна полза. И двамата са направили т.нар. арбитраж – извличане на печалба от различията на цените на едни и същи акции на различните пазари. Работата на Кервиел се е състояла в това да се възползва от малки различия в цените на приличащи си инструменти на фондовия пазар. За да има печалба от това, банката трябва да залага големи суми, като обикновено това е свързано с малък риск, защото всяка транзакция се балансира с противоположен залог, който да покрие по-голямата част от евентуални загуби.

Въпреки че в Societe Generale се гордеят със своите сложни математически модели, когато става въпрос за такива финансови операции, Жером Кервиел е използвал „много прости инструменти” при извършването на своите операции, като след това се е опитал да прикрие този факт. Именно това да основание на Societe Generale да подозира измама.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...