Биоземеделието и високите технологии в селското стопанство са акценти в "Агра 2008" 3

19.02.2008 | 13:07
по статията работи: Апостол Апостолов
Тази година на форума в Пловдив участват 821 фирми от 40 държави. Изложението ще продължи до 23 февруари
Биоземеделието и високите технологии в селското стопанство са акценти в "Агра 2008"


Българското земеделие вече се развива в нова, много по-атрактивна за бизнеса среда, с нови правила и много повече финансови ресурси, които създават възможност да се повиши като цяло статусът на българския земеделски производител. Това каза министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил по време на официалното откриване на XVI селскостопански панаир "Агра 2008" в Пловдив.

През 2008 г. “Агра" бележи ръст от 21% на чуждестранното участие, а ангажираните изложбени площи са с 39% повече от тези, използвани през миналата година.

На тазгодишното изложение участват 821 фирми от 40 държави. 355 от тях са български, а 466 чуждестранни. За първи път на изложението участват Литва, Хърватска и Индонезия.




Основните акценти на изложението са биоземеделието, научните разработки и високите технологии в областта на селското стопанство.

"Агра" помага позициите на отрасъла да се възстановят. Това е най-престижният аграрен форум в Югоизточна Европа, изтъкна Кабил.

Днес в рамките на “Агра" се провежда кръгла маса на тема: “Аграрна политика-образование-наука-бизнес”, организирана от Аграрен университет – Пловдив.

Изложението ще продължи до 23 февруари (събота) и ще работи за посетители всеки ден от 9 до 18 часа, а в последния си ден - до 14 часа. Билетите за вход струват 3 лева, а за ученици, студенти и инвалиди - 2 лева.




В изложението си при откриването на форума министър Кабил припомни, че фермерите у нас първи получиха европейски средства от структурните фондове на ЕС. По системата за електронно банкиране СРЕБРА до днес в банковите сметки на земеделските производители са преведени 321 287 588 лв. на 73 792 земеделски производители. За следващата календарна година – 2008, фермерите ни ще получат по Схемата за единно плащане на площ – 440 млн. лв. европейски средства и 147 млн. лв. национални доплащания от бюджета. Основна цел на българското земеделие е да се повиши конкурентоспособността на нашите продукти, подчерта Кабил.

По отношение на подпомагането на млекопроизводителите, пострадали от тежката суша през миналата година, министър Кабил припомни, че от 15 февруари 2008 г. в Областните поделения на ДФ “Земеделие” започна приемът на документи за държавни помощи по схемата de minimis. Държавната помощ се изплаща до десет дни след подаване на документите. От същата дата се приемат и документи за държавната помощ за подпомагане на животни и птици от националния генофонд.

Министър Кабил подчерта, че още на 29 януари 2008 г. МЗП подготви и изпрати писмо до генералния директор на ГД “Земеделие и развитие на селските райони” на ЕК Жан-Люк Демарти за стартиране на процедури по нотифициране на държавна помощ. Вариантите са или да бъде завишен бюджетът на нотифицираната съществуваща държавна помощ за произведено и продадено качествено краве, биволско, овче и козе мляко или да се нотифицират нови държавни помощи за животновъдството, каза още Кабил.

Нихат Кабил призова всички фермери и специално млекопроизводителите, към проява на по-голям разум и разбиране. Днес към 17:00 часа той ще проведе среща с представители на Съюза на млекопроизводителите, съобщи министърът.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...