Спечелили сме почти 3 млрд. евро от туризъм през 2007 г.

23.04.2008 | 22:13
по статията работи: Петър Чернев
Чужденците искат ограничаване на строителството в курортите, по-добър говорим английски и повече вежливост от страна на персонала, сочи проучване
Спечелили сме почти 3 млрд. евро от туризъм през 2007 г.


Общият размер на приходите от туризъм през 2007 г. възлиза на 2.284 млрд. евро. Паралелно с това за същия период общият обем на разходите от български туристи, направени в чужбина, възлиза на 1.332 млрд. евро.

С 23.4% повече чуждестранни туристи са посетили България през първите два месеца на годината в сравнение със същия период миналата година. 18.1% от тях са били граждани на страни от Европейския съюз. Това съобщи днес председателят на Държавната агенция по туризъм (ДАТ) Анелия Крушкова, която представи данни от изследване на туристите в България, проведено през първите два месеца на годината от "Ноема" по поръчка на ДАТ.

Общите приходи, които са формирали всички чуждестранните туристи през януари и февруари 2008 г., възлизат на 97.8 млн. евро. В сравнение с миналата година този показател се е увеличил с 19%. Запазва се тенденцията за намаляване на броя туристи, идващи от Сърбия и Македония, коментира Крушкова.

В същото време общият обем на разходите, направени от български туристи в чужбина, възлиза на 137.8 млн. евро. За сравнение – през миналата година той е била с 32.4% по-нисък.

Сред основните препоръки на чуждестранните туристи, посетили България през тази зима, е да се намали строителството в курортите, да се осигурят повече спокойствие и тишина и да се подобри хигиената. Като други проблеми в обслужването по родните курортите са били посочени лошият английски език на персонала и липсата на вежливост от негова страна. Според чуждестранните туристи условията, предлагани в курортите, както и храната предлагана там, трябва да се подобрят. Сред останалите неща, "оставили лош вкус" в устата на чужденците, е пушенето по барове и заведения.

В изследването са участвали 2840 чужденци и 1500 българи. 1840 от чужденците са били анкетирани в курортните селища, в които са били отседнали. Останалите 1000 чужденци са били анкетирани при заминаването си от България. 500 от българите са били анкетирани в различни зимни курорти, а останалите 1000 в някои от областните градове в страната.

Изследването е било проведено на четири езика: български, гръцки, руски и английски. Сред чужденците то е било проведено в периода 15 февруари - 20 март, а сред българите - в периода 20 февруари - 20 март.

Най-голям процент от чужденците, посетили зимните ни курорти този сезон, са били гърци – 20%, следвани от руснаци – 19%, и британци – 17%. Средната възраст на туристите е била 35 години, а болшинството от тях – 63%, са имали завършено висше образование.

В сравнение с Лято 2007, процентът на чужденците, посетили България за първи път през тази зима, се е увеличил от 37 на 69 на сто. За сметка на това процентът на хората, които са посетили България за втори или пореден път, е намалял от 63 на 31 на сто. Намаление се отчита и в средния брой посещения, направен от чужденците, които са посетили България за втори или пореден път – от 3.8 по време на миналогодишното лято до 2.5 по време на Зима 2008.

Като основна причина за посещението си в България болшинството от чуждестранните туристи – 73.2%, са посочили възможностите за практикуване на масови зимни спортове - ски и сноуборд. Други 20% от тях са посетили България с цел практикуване на екстремни зимни спортове. Едва около 18.5% от чужденците са посетили страната ни с цел спа-туризъм. Това показва, че България не е разпознаваема като спа-дестинация през зимния сезон, обясни Крушкова.

За сравнение – 33% от българските туристи са посетили зимни курорти с цел зимни спортове, следвани от 28%, които са посочили като цел на своята визита почивката.

Средната възраст на българския турист е 32 години. Най-голям процент от родните туристи – 65.6%, са имали завършено висше образование.

37.7% от българските туристи, които са посетили курорт през последния зимен сезон, са имали доход от 401 до 800 лв. Сравнително висок процент от хората – 22.5%, са посочили, че месечният им доход надхвърля 1200 лв.

Като основен източник на информация за предстоящата зимна ваканция 36.4% от българите са посочили предишен опит, следвани от други 30.1%, които са заявили, че се ръководят от приятели и роднини. Малък – 9.4%, е делът на хората, които са заявили, че са получили информация от туроператор или туристическа агенция.

За сравнение – болшинството от чужденците – 42.8%, са посочили като основен източник на информация туроператорските агенции, следвани от 12.6% от хората, които са посочили като източник на информация туристическо представителство на някоя фирма.

Много малък процент от българите, участвали в изследването – 8.8%, са заявили, че са осъществили пътуването си посредством туристически пакети. При чужденците този процент е значително по-висок – 36.2%.

Чужденците, които са пристигнали в България посредством туристически пакети, са харчели средно по 82 евро на ден. В същото време туристите, които са пристигнали в страната извън туристически пакети, са харчели на ден средно по 254 евро.

Що се отнася до българите – хората, които са предприели зимна ваканция посредством туристически пакет, са изхарчили средно по 35 евро на ден, докато тези, които са пътували без туристически пакети, са изхарчили средно по 60 евро на ден.

Най-голям процент от българите, които са пристигнали на почивка в зимен курорт, са направили това в компанията на съпруг/-а или партньор – 31%, следвани от 27.7%, които са заявили, че идват на посещение с приятели.

При чужденците картината е малко по-различна – 37.2% от тях са пристигнали на почивка с приятел, а 20.6% от тях са пристигнали сами.

Повече от 87.1% от чужденците, които са били анкетирани, са заявили, че намират България за напълно спокойно и безопасно място. В същото време 29.1% от чужденци са заявили, че само до някъде са доволни от безопасността в страната. От всички чужденци румънците са изразили най-голяма резервираност по отношение на безопасността в страната ни.

При българите пълната удовлетвореност от безопасността и спокойствието в страната има доста по-ниски стойности – едва около 48.4% от анкетираните са изразили мнение в този дух. В това време делът на хората, които са заявили, че само донякъде са доволни от безопасността и спокойствието в страната, е 40%. Тези цифри налагат извода, че страната ни е припозната като безопасна в далеч по-голяма степен от чужденците, отколкото от нас – българите, подчерта още Крушкова.

Страната ни има нужда да предприеме мерки по отношение на премахването на ограниченията за ползване на кредитни карти, заяви още председателят на ДАТ. Това става ясно от факта, че 37% от анкетираните са заявили, че това ограничение ги притеснява. Други 28.7% са заявили, че този проблем ги притеснява, но не му отдават голямо значение. Най-силно притеснени от ограниченията са били англичаните и руснаците.

Много висок процент от анкетираните чужденци – 73.1%, са изявили категорична готовност да почиват отново по българските зимни курорти. Други 20.8% биха посетили отново страната ни. Също така висок процент от чужденците – 67.4%, са изявили пълна удовлетвореност от качеството на предлаганите услуги. Други 29.6% са заявили, че по-скоро са удовлетворени от предлаганите услуги.

45.1% от анкетираните българи са заявили неудовлетвореност от почивката в страната, сравнена с предишна тяхна почивка или ваканция в дестинация, различна от България. Други 17.6% са заявили, че почивката в България им се е сторила много по-неприятна в сравнение с предходна такава, извън страната. Това означава, че 2/3 от българите са много по-критични по-отношение на условията, предлагани в българските курорти, коментира още Крушкова.

Сравнително малка е разликата по отношение на общата удовлетвореност от престоя в родните зимни курорти между българите и чужденците – 61.9% от чужденците са заявили пълна удовлетвореност от престоя си, докато при българите този процент е 60.1. По-скоро удовлетворени от престоя си са останали 27.4% от чужденците и 36% при българите.

77.2% от чужденците са изявили категорична готовност да препоръчат страната ни като туристическа дестинация. Други 19% са склонни да направят това.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...