ЕК ни лиши от над 500 млн. евро

23.07.2008 | 14:10
по статията работи: Лили Бончева
ЕК не включи в докладите си заплаха да отложи влизането на България в еврозоната и в Шенгенското пространство
ЕК ни лиши от над 500 млн. евро

Европейската комисия (ЕК) спира над 500 млн. евро, предназначени за България. Това е записано в доклада на ЕК за управлението на европейските фондове у нас, който беше приет днес и оповестен преди минути. Пълния текст на доклада ще откриете тук.

Представянето на доклада пред акредитирани към ЕК журналисти направиха ръководителят на пресслужбата на комисията Йоханес Лайтенбергер и говорителят Марк Грей.

Европейската комисия оттегля акредитацията за две правителствени агенции в България, управляващи фондове по предприсъединителната програма ФАР. Това са Националното звено за финансиране и договаряне към Министерството на финансите и агенция ФАР към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Това ще засегне финансиране на стойност 250 млн. евро, за което все още не са сключени договори.

Освен това ще бъде преустановено финансирането за инфраструктурни проекти по програма ИСПА за България, което стана ясно преди няколко месеца. Спряната сума е 144 млн. евро.

ЕК отбелязва, че България отговаря на критериите за финансиране по САПАРД в размер на 445 млн. евро, от които досега са платени 235 млн. евро. Плащания в размер на 141 млн. евро са блокирани.

Спрените до момента плащания по различните програми няма да бъдат възстановени, докато не бъде констатирано, че сериозните финансови злоупотреби, свързани с тях, са преустановени.

ЕК е готова да преразгледа решението си в момента, в който България направи необходимите стъпки за подобряване на финансовото управление и контрол.

От ЕК отбелязаха все пак, че средствата по структурните фондове, предназначени за България, остават. "Не смятаме, че на този етап е подходящо да се задействат предпазни клаузи, както и да бъдат спрени парите по еврофондовете", казват от Комисията. Ако не бъдат приложени мерки обаче, и те могат да бъдат спрени. В доклада на ЕК е отбелязано, че "подготовката и изпълнението на новия период за структурните фондове в България са започнали много добре. Всички програми са представени и одобрени навреме, като понастоящем реалното изпълнение на няколко оперативни програми напредва".

ЕК прие днес и доклад за напредъка на България в съдебната реформа и борбата с корупцията. Пълния текст на доклада ще откриете тук.

В него се отбелязва, че съдебната реформа у нас отдавна е трябвало да бъде факт.Страната е изправена пред сериозни предизвикателства в борбата с корупцията и организираната престъпност. Създадени са необходимите институции и процедури, но резултатите все още не са налице, отбелязва Комисията. България е предприела стъпки, създавайки ДАНС, но трябва да се види дали тези стъпки ще доведат до конкретен резултат. Проверката за напредък сега ще бъде дали тези мерки дават конкретни резултати чрез разследване, преследване и съдене при случаи на корупция по високите етажи и на организирана престъпност, каза Йоханес Лайтенбергер.

Запитан за политическото послание на записаните в доклада на ЕК констатации, Лайтенберг отбеляза следното: "Искаме да заявим, че България е отбелязала напредък. Необходим е обаче още по-голям напредък в интерес на нейните граждани и на гражданите на ЕС. Налице е политическа воля да се движите напред. Това, което правим днес, е да насърчим тази политическа воля да укрепне, да се засили през следващите седмици и месеци, така че да се стигне до най-бързо усвояване на планираното и договореното ".

"ЕК дава точна, обективна и балансирана преценка. Казваме – това установяваме – има проблеми в съдебната система, управление на фондове, борба с организирана престъпност. Но трябва да бъдем коректни и да признаем, че много неща се движат напред
", заявиха говорителите на ЕК.

"По-рано днес беше оповестено решението на ЕК да се отменят предпазните мерки относно българската авиация, така че логиката на процеса е ясна: това не са решения, взети лековато, това са отговорни решения, взети в интерес на ЕС и нейните граждани. Няма съвършени държави – членки, всяка страна има проблеми, тогава се обръщаме към тях и говорим за тях", беше отбелязано днес.


Изпълнителният орган на ЕС в последния момент олекоти удара към страната, като смекчи най-острите словесни формулировки от предишните проекти на докладите и не включи заплаха да отложи влизането на България в еврозоната и в Шенгенското пространство за пътуване без паспорти, пише в първия си коментар по доклада агенция "Ройтерс". Агенцията отбелязва също, че докладите бяха представени на медиите от говорител, а не от председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу или от политически представител.


ЕК прие и доклад за Румъния в рамките на механизма на сътрудничество за напредъка на страната в съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност.

Първите доклади на Европейската комисия бяха публикувани през юни миналата година. Сега, година и половина по-късно, правим по-детайлна оценка на положението в двете страни. Сегашните доклади са обективни, балансирани и основани на всестранен преглед на фактите. Те посочват постигнатия напредък, но и очертават по откровен начин къде е необходима допълнителна работа, добави Лайтенбергер. Според него положението е различно в Румъния и България, а целта на Европейската комисия не е да прави сравнение между двете страни.

Като цяло, обстановката в Румъния очертава смесена картина. Главните елементи на една функционираща система са налице. Основата все още е крехка, а решенията по отношение на корупцията по високите етажи са силно политически повлияни. Ангажиментът за реформиране на ключовите институции в Румъния е неравномерен. Докато има напредък в съдебната реформа, има също необходимост правната система да покаже, че съществуват наказания за корупцията по високите етажи. Европейската комисия призовава настойчиво Румъния да засили реформите, заяви Йоханес Лайтенбергер.


Днес от 16:00 часа вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин и вицепремиерът по управлението на еврофондовете Меглена Плугчиева ще дадат пресконференция във връзка с оповестените доклади на Еврокомисията.





*Информацията е актуализирана към 15:56 часа





Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...