У нас заработи Национален център по суперкомпютърни приложения

09.09.2008 | 17:38
по статията работи: Лили Бончева
Центърът, който е единствен в ЮИЕ, ще се ползва от СУ, ТУ, МУ и БАН
У нас заработи Национален център по суперкомпютърни приложения


Днес в сградата на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) се състоя официалното откриване на Националния център по суперкомпютърни приложения.

Националният център по суперкомпютърни приложения притежава най-модерно компютърно оборудване и изчислителна мощ и е изключителна придобивка за нашата държава, каза в приветствието си при откриването му министър-председателят Сергей Станишев. Той отбеляза създадените добри условия за обучение на млади специалисти, за проектиране на нови продукти и технологии, нови информационни и комуникационни компании. Това от своя страна улеснява по-широкото навлизане на информационните и комуникационните технологии и продукти в икономиката, управлението и социалната сфера, съобщава правителствената информационна служба.


Премиерът Сергей Станишев прерязва лентата на Националния център по суперкомпютърни приложения в ДАИТС

Във встъпителните си думи премиерът заяви още, че Националният център ще бъде предоставен за ползване на Консорциум за суперкомпютърни приложения, в които ще участват Софийският университет, Техническият университет, Медицинският университет и БАН. Опитни специалисти ще работят в областта на компютърното проектиране на лекарства, медицината, сеизмичните проучвания, откриването на находища на нефт и газ, както и за проверка на устойчивостта на големи съоръжения и прогнозиране разпространението на вредни и токсични вещества.

Министър-председателят обърна внимание и на факта, че Националният център за развитие на информационни и компютърни технологии и микроелектроника е единствен по рода си в Югоизточна Европа. Той е и първият реално изграден от петте центъра за развитие, които трябва да бъдат създадени у нас, в изпълнение на правителственото решение за българския принос за достигане на целите, заложени в Лисабонската стратегия.

Станишев посочи, че изграждането на суперкомпютърния център за научни изследвания e част от планираните от правителството мерки и действия, заложени в Националната програма за реформи на България (2007-2009 г.). Като реални стъпки, предприети от правителството министър-председателят открои тройното увеличение на средствата за фонд "Научни изследвания", приетото от парламента предложение на правителството за закона за кредитиране на студентите и докторантите, одобрения в размер на близо 40 млн. лв. допълнително финансиране по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" националните образователни програми в областта на образованието и информационните и комуникационни технологии. Премиерът допълни още, че и в шестата, и в седмата рамкови програми на ЕК има реализирани проекти и там участват редица български университети, академични институти, ИТ фирми, бизнес центрове.


Премиерът Сергей Станишев, министърът на финансите Пламен Орешарски и председателят на ДАИТС Пламен Вачков пред супермощния компютър

Министър-председателят изрази надежда, че с този нов комплекс се дава още по-сериозна възможност на български фирми и институти да се включат заедно с европейските си партньори в проекти и големи научни изследвания и разработки.

В приветственото си слово премиерът подчерта и неоспоримия факт, че с изграждането на Националният център по суперкомпютърни приложения България се присъединява към другите 16 държави, с най-мощни европейски компютри. И това не бива да се пренебрегва, тъй като да си част от Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE) е и чест и отговорност. Той заяви, че имаме съгласието на Европейската комисия да станем регионален супер-компютърен център за Югоизточна Европа. В такива страни като Австрия, Унгария, Чехия и Словакия няма такава компютърна мощност. Това ще ни даде достъп и до допълнителен ресурс чрез еврофондове за финансиране, добави още министър-председателят.

По време на официалната среща за представяне на възможностите на Националния център по суперкомпютърни приложения, премиерът още веднъж ясно подчерта ангажимента на правителството и своята лична подкрепа за научните изследвания в страната. Той заяви,че е готов да се включи и в обсъждането на стратегията за иновации, която министерство на образованието и науката подготвя. Министър-председателят беше категоричен, че там където имаме традиция, запазен потенциал и възможности за развитие ще има изпреварващо финансиране. Всичко това се прави с цел да се подобри конкуретността на българската икономика изобщо.Той добави още, че трябва се намери точният баланс на взаимодействие между тези фактори, с цел България да може да изпълнява своите ангажименти по Лисабонската стратегия.

В заключение премиерът Сергей Станишев поздрави с изключителната придобивка не само тези, които ще работят в новия център, но и всички, които ще използват изключителните възможности, които предлага супермощният компютър.


Момент от дискусията, провела се след откриването на Националния център по суперкомпютърни приложения

Днес конкурентните предимства на българската икономика не могат да бъдат ниска цена на труда и интензивно използване на природните ресурси. Тези фактори се изчерпват. Предстои ни много работа, свързана с прехода към икономика на знанието и на високите технологии, заяви от своя страна финансовият министър Пламен Орешарски в дискусия след откриването на Националния център по суперкомпютърни приложения, съобщи пресцентърът на Министерството на финансите.

В изказването си министър Орешарски също заяви, че създаването на центъра е стъпка към икономика, основана на знанието и иновациите и важен елемент за постигането на общоевропейските цели от Лисабонската стратегия - растеж и повече работни места. Министър Орешарски изрази надежда, че чрез проекта ще бъде постигната по-добра конкурентоспособност на цялата икономика. Убеден съм, че и в бъдеще правителството ще подкрепя подобни инициативи, ще ги търси, ще ги стимулира и ще разчита на партньорство с всички университети, изследователски центрове и неправителствени организации, каза министър Орешарски.

В отговор на въпроса на ректора на Медицинския университет проф. Митев за подобряването на битовите условия на работа в учебното заведение премиерът припомни още веднъж механизмите за разпределение на бюджетния излишък. Той подчерта, че молбата на СУ "Св. Климент Охридски" и тази на Медицинския университет в София ще бъдат детайлно разгледани заедно с министерствата на финансите и на образованието и науката. Министър-председателят уточни, че и стоматологичният факултет към Медицинския университет се нуждае от подкрепа, каквато вече са получили факултетите във Варна и Пловдив.

Снимки: Правителствена информационна служба

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...