Най-корумпирани сме в целия ЕС

23.09.2008 | 15:44
по статията работи: Петър Чернев
Огнян Минчев: Борбата с корупцията спря в момента, в който се присъединихме към ЕС. България отбелязва сериозен регрес в антикорупционните мерки
Най-корумпирани сме в целия ЕС

България е най-корумпираната страна-членка на Европейския съюз. Това сочат данните от годишния доклад на Transparency International “Индекс за възприятие на корупцията 2008 г."*, който изследва корупцията в 180 страни.

В тазгодишната класация страната ни се намира на 72-ро място в света със стойност на индекса 3.6 процентни пункта. (Стойността на показателя варира между 0 и 10, като нула е знак за максимална корумпираност, а 10 - за липса на такава). Това е най-слабото постижение на България от 2000 г. насам, когато показателят е бил равен на 3.5 процентни пункта. То ни нарежда в годишната класация след Румъния, както и след страни-кандидатки за влизане в Европейския съюз, като Турция например.

За сравнение през последните пет години показателят на страната съответно е бил равен на: 2003: 3.9, 2004: 4.1, 2005: 4.0, 2006: 4.0 и 2007: 4.1

Във връзка с представените днес резултати зам.-председателят на УС на "Прозрачност без граници" (българското национално представителство на Transparency International) Димитър Кюмюрджиев коментира, че България бележи безпрецедентно отстъпление в борбата с корупцията и се е върнала в годините, през които е започнала да преговаря с Европейския съюз. Той добави, че страната се е върнала на "стартова позиция" и не е бягала в "същия стадион, на който са бягали другите държави в борбата с корупцията".

България вече не е устойчива корумпирана страна. Тя е силно корумпирана. Причините за това се коренят в липсата на антикорупционни мерки и на политическа воля в борбата срещу корупцията, обясни Кюмюрджиев.

От своя страна политологът и председател на УС на "Прозрачност без граници” Огнян Минчев заяви, че мерките, взети от българското правителство след оповестяването на доклада на Европейския съюз през юли, са били повече PR, отколкото нещо реално и конкретно. Той добави, че преди да станем членове на Европейската общност са се правели някакви опити за справяне с проблема, които са спрели, след като България се присъедини към ЕС.

Политологът обясни още, че сривът в класацията може да се обясни не толкова с корупцията по ниските етажи на администрацията, колкото с корупцията по върховете на държавата. В подкрепа на думите си Минчев даде два примера: Приватизацията на Параходство „Български морски флот” и пресъхването на повечето реки у нас.

По първия пример Минчев обясни, че Български морски флот е една от 30-те водещи шипинг компании в света, а е била приватизирана за малко повече от 200 млн. евро. По втория пример политологът свърза пресъхването на реките с безраборната сеч, която в момента е на ход у нас и нанася непоправими за дълго време напред щети.

Проблемът с корупцията може да доведе до намаляване на чуждестранните инвестиции в българската икономика. Проблемите с икономиката на страната може да повлияят и на фирмите, които искат да инвестират в България за по-дълъг период от време, обясни Миклош Маршал, регионален директор за Европа и Централна Азия на Transparency International - Секретариат.


*В тазгодишния индекс на корупцията участват 180 държави. Те са класирани според изследвания на 11 авторитетни международни институции като Freedom House, фондация „Бертелсман” и Global Insight.

Стойността на показателя варира между 0 и 10. Страните, чийто показател е по-близък до 0, имат сериозен проблем с корупцията, докато тези, чийто показател е 5 и повече, са по-чисти откъм корупция.

За тази година лидери в класацията са Дания, Нова Зеландия и Швеция с индекс за възприятие на корупцията 9.3. На дъното на класацията са Ирак, Мианмар и Сомалия съответно с 1.3, 1.3 и 1.0.

По отношение на Европейския съюз лидери в класацията са Дания, Швеция и Финландия, съответно с индекси за възприятие на корупцията
9.3, 9.3 и 9.0. На опашката в класацията са Полша, Румъния и България, съответно с 4.6, 3.8 и 3.6.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...