Държавата обжалва преобразуването на БТК

03.10.2008 | 15:35
по статията работи: Петър Чернев
Държавата се готви да поиска 80 млн. евро по сделката за приватизация на БТК
Държавата обжалва преобразуването на БТК

Министерството на транспорта днес е обжалвало пред Софийския градски съд решения, взети от общото събрание на "Българска телекомуникационна компания” АД (БТК) на 23 септември тази година. Сред обжалваните решения са учредяването на едно или повече еднолични търговски дружества, собственост на БТК, както и прехвърлянето на недвижима собственост на БТК, оценявана на над 281 млн. лв., на новоучредените дружества.

Един от мотивите за обжалването на решението е, че то нарушава "Стратегията за приватизация на "БТК" ЕАД, приета от Народното събрание в началото на 2002 г. Според нея държавата има право на вето при взимане на важни въпроси като:
  • „Решение за разпореждане със значителни активи. По този начин се предотвратява продажбата на съществени активи, които могат да се окажат със стратегическо значение за осъществяването на дейността на компанията”;
  • „Право на вето върху решения, свързани с осъществяването на сделки между свързани лица; това създава гаранция, че всички сделки между стратегическия партньор и свързани с него лица се сключват при обичайните търговски условия, приложими между независими лица.”
Освен това държавата притежава т.нар "преференциална акция". Тя дава на държавата следните права:
  • Правото на вето, упражнявано чрез одобряването на някои решения на Общото събрание, включително решенията за преобразуване чрез вливане, сливане, разделяне, отделяне, както и чрез промяна на правната форма.
  •  Решенията за разпореждане с активи от стратегическо значение за дейността на дружеството се приемат само с одобрението на притежателя на преференциалната акция.
Друг мотив, посочен от Министерството на транспорта, е нарушаване на чл. 114 от Закона за първичното публично предлагане на ценни книжа, във връзка с с чл. 46, ал.1 от Наредба № 2 от 2003 г. за проспектите за публично предлагане и допускане до търговия на регулирания пазар на ценни книжа и за разкриване на информация от публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа. В Доклада на Управителния съвет не се съдържа никаква информация за:
  • съществените елементи на сделката (при апорт в новоучредено дружество би следвало да се даде пълна, подробна и неподвеждаща информация за членствените права, които се придобиват срещу апортираните имуществени ценности, а акционерите са в неизвестност дори по основни въпроси за вида на тези права – в какви дружества и с какъв предмет на дейност се „трансформира” притежаваното от дружеството имущество);
  • наименованието на страната по сделката (упоменаването на „едно или повече еднолични търговски дружества” в абсолютна степен не отговаря на изискването за идентификация на страната по сделката).
В заключение от Министерството на транспорта заявяват, че очакват образуването на съдебното производство и произнасянето на Софийския градски съд по обжалваното решение.

Държавата ще поиска чрез международен арбитраж 80 млн. евро, дължими при продажбата на БТК. Това съобщи по-рано днес в Народното събрание вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин в отговор на въпрос за тази сделка от народния представител Елеонора Николова, съобщи БНР, позовавайки се на информация на БТА.

Компанията беше приватизирана през февруари 2004 г. от "Вива венчърс холдинг" и "Адвент "-Централна източна Европа-2, което е собственик на "Вива венчърс холдинг". Задълженията по договора изтичат на 11 юни 2007 г. и включват ангажимент БТК да не се препродава.На 11 юни 2004 г. е сключен нов договор с тези две дружества с клауза, в която се казва, че при определени обстоятелства при сделка за БТК държавата има право да получи десет процента над цена от 300 млн. евро.

Държавата смята, че има право на 80 млн. евро, като длъжници са "Адвент" и "Вива венчърс", каза министър Калфин.

Този спор може да се реши чрез арбитраж на Международната търговска камара, който ще заседава в София. Спорът ще бъде решен според английското законодателство, както е сключен този договор, поясни Калфин. Ще направим всички възможно да защитим интереса на държавата, заяви той. Вижда се, че продажбата на БТК е на очевидно по-висока цена и държавата очевидно има проблем да си прибере дела, коментира министърът.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...