Бюджетът на страната за тази година трябва да бъде преразгледан. Освен това държавата, подобно на бизнеса и домакинствата, трябва да ограничи харчовете си. Това бяха част от предложенията, направени от Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България (КРИБ) по време на днешния брифинг на организацията.
Кредитирането в реалната икономика е с нулев ръст, т.е достъпът до ново кредитиране е силно ограничен. Това е един сериозен проблем и трябва да бъде потърсен начин силният срив на кредитирането да бъде спрян, обясни председателят на КРИБ Иво Прокопиев.
По време на днешното събитие беше отчетено, че в държавния бюджет се задържат големи количества ДДС, които трябва да бъдат възстановени на фирмите. Към края на миналата седмица сумата е възлизала на 560 млн. лв. Този процент се доближава до около 1% от БВП.
Със задържането на тези суми правителство се облагодателства за сметка на редовните фирми-платци на данъци. С тези суми правителството финансира харчовете си, които иначе не би могло да събере от данъци и такси, отбеляза председателят на КРИБ.
Един от начините да се спре тази практика се крие в актуализация на държавния бюджет. Тя се налага, тъй като правителството изпитва сериозни трудности да събере приходите, заложени в приетия през миналата година бюджет.
Друга мярка, която може да бъде приета за намаляване на разходите, е съкращаване на държавната администрация. Това ще позволи производителността на труда и качеството на предлаганите услуги от администрацията да се подобрят.
За да се намали практиката на задържане на ДДС, от КРИБ предлагат да бъде създаден "златен" регистър за възстановяването на ДДС. В него ще влизат всички коректните платци, които ще могат да получават сумите си по облекчена процедура. Прокопиев обясни, че от страна на Националната агенция по приходите (НАП) е налице готовност регистърът да стане факт, като се чака единствено политическото одобрение на мярката.
От работодателската организация предлагат още валутният резерв в страната да бъде фиксиран на определено ниво, под което не трябва да бъдат харчени суми от него. Това е необходимо, тъй като валутният резерв е един от индикаторите, по които международните пазари отчитат доколко стабилна е България. Като друга причина за въвеждането на граница, под която суми от резерва не могат да бъдат харчени, беше посочено, че по-нататъшно харчене би направило България да изглежда рискова в очите на инвеститорите.
България трябва да запази финансовата си стабилност и бюджетната си дисциплина. За това от КРИБ ще инициират своеобразен пакт за стабилност, който ще бъде сключен между всички политически сили. Той ще бъде подписан с цел разумната политика след изборите да продължи, обясни още по време на днешното събитие председателят на КРИБ.
България трябва да подпише споразумение с Международния валутен фонд. То би могло да бъде използвано, ако страната има нужда да осигури подкрепа на банковата система (която в момента е стабилна) или за да се спре силният спад при кредитирането.
"Единственото министерство, с което КРИБ работи добре, е Министерството на труда и социалната политика. То прие нашето предложение за отпускане на месечни компенсации срещу масовите съкращения. Ако не бяха тези компенсации, безработицата в страната щеше да е поне с 2 до 3% по-висока от представените вчера от министър Масларова данни". Това обясни от своя страна изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов.