Снимка: Sofia Photo Agency
Със 127 гласа "за", 3 "против" и без въздържали се депутатите повторно одобриха върнатия от президента текст от промените в Закона за избиране на народни представители, който предвижда 8-процентова бариера за влизане в парламента на коалиции.
НДСВ, ДСБ, ОДС и БНД не участваха в гласуването. С гласове на БСП, ДПС и "Ред, законност, справедливост", "Атака" и независими депутати парламентът преодоля ветото на държавния глава.
Промените в изборния закон бяха приети от парламента на 14 април. На следващия ден президентът Георги Първанов наложи вето на разпоредбата, която повишава изборния праг за коалиции на 8 на сто и върна законовите измененията за повторно гласуване с мотива, че така се ограничава изборния плурализъм.
В указа си държавният глава изрази опасения, че високата бариера за коалиции ще лиши от парламентарно присъствие значителна част от българските партии, които поради сходство в политическите си програми, ще участват в изборите като коалиция. Въвеждането на високи изборни бариери, според президента, ограничава изборния плурализъм и може да доведе до изкривяване на политическото представителство.
Временната комисия за изборното законодателство не подкрепи ветото на Георги Първанов и предложи депутатите да приемат повторно промените в Закона за избиране на народни представители. Срещу вдигането на бариерата се обявиха от ДСБ, СДС, движение "Напред" и депутатът от левицата Георги Близнашки.
В емоционално слово депутатът от БСП Георги Близнашки обяви днес, че няма да гласува, както е определила партията му, а ще подкрепи ветото на президента срещу 8% бариера. Защото високата бариера за коалициите ще изкриви парламентарното представителство. Той дори призова ако бъде все пак приета високата бариера опозицията да я преодолее, за да гарантира парламентарно представителство на своите избиратели.
Опозицията припомни, че в два последователни избора ДПС, която е основен поддръжник на 8% бариера, се е явявала в миналото като коалиция и то с общ резултат под 8%.
"Ако БСП тогава се беше сетила да въведе ограничението от 8%, ДПС нямаше да бъде в НС. Ако през 2001 г. управляващите от ОДС бяха наложили границата от 8%, коалицията Либерален съюз - ДПС - Евророма, със своите 7.45%, пак нямаше да бъде в НС", заяви Иван Костов.
"За 20 години никой не си е позволил да прави такива шмекерии особено в последния момент - да промени правилата на играта", отбеляза Мартин Димитров от СДС.
Сините заявиха, че подкрепата си за осемпроцентната бариера и с общите мажоритарни кандидати ДПС и БПС са станали една партия и трябва да бъдат изпратени в опозиция. От БНД предложиха тези, които подкрепят високия изборен праг за коалициите, да останат в залата, а останалите депутати, които застават зад президентското вето, да напуснат пленарната зала.