Снимка: jazba.files.wordpress.com
Три вторични леки труса са били регистрирани след земетресението с епицентър планината Вранча в Румъния, съобщи за Дарик радио Любомир Петров, дежурен в секцията по сеизмология в Геофизичния институт към Българската академия на науките (БАН). Вторичните трусове са били леки, като най-силният от тях е бил от 3 степен по Рихтер. Петров коментира, че земният трус не е бил разрушителен, дори да е бил на наша територия, освен това е бил на голяма дълбочина в планината Вранча.
Земетресение с магнитуд 5,3 по скалата на Рихтер и с епицентър в района на силно активната сеизмична зона планината Вранча беше усетено в Северна и Североизточна България в 20.18 часа в събота. Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети.
Дълбочината на епицентъра е била на 96 км, съобщава Европейският сeизмологичен център. Според читатели на Дарик радио земетресението е усетено в района на Добрич, Плевен, Белене, Варна, Свищов, Козлодуй, Силистра, Велико Търново, както и в много други населени места в Северна и Североизточна България. Земният трус е усетен слабо и във Варна, по високите етажи и само в квартали, намиращи са на по-голяма надморска височина.
Лекият люлеещ трус извади на улицата много силистренци. Земетресението, продължило около 30 секунди, беше усетено предимно по високите етажи на жилищните сгради. За кратко бяха прекъснати мобилните телефонни връзки. От телефон 112 съобщиха, че няма сигнали за пострадали хора.
Трусът беше усетено и в Плевенска област, най-вече в Белене и Никопол. Това съобщи инж. Георги Линков, шеф на "Гражданска защита". Област Плевен се намира на около 300-350 км от Вранча и трусът тук е бил между 2-3 степен по скалата на Рихтер, допълни той. Получени са множество обаждания на разтревожени граждани на телефон 112. На места в Плевен жителите на по-високите жилищни сгради са излезли навън, жители на Никопол също са предпочели улицата като по-безопасно място. От „Гражданска защита" нямат информация за пострадали хора или щети в региона.
Земетресението е усетено във всичките седем общини на Разградска област, съобщи шефът на "Гражданска защита" в Разград инж. Петко Петков. Няма данни за щети и пострадали хора, за по няколко минути не са работели мобилните оператори.
Живеещите на по-високите етажи на жилищните блокове във Видин са усетили земния трус, като най-осезателно това е станало в община Кула.
Няма данни за разрушения и пострадали във Великотърновска област, съобщиха от Гражданска защита в областния град. Земният трус е усетен леко във Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов, както и в Русе. От там също съобщават, че няма данни за пострадали и щети.
Заместник-директорът на Геофизичния институт към БАН Димо Солаков обясни, че Вранча е дълбоко огнище и има много малко вторични трусове. По думите муте земетресението във Вранча е сравнително слабо и е невъзможно да има някакви щети у нас, а още по-малко жертви.
В Румъния трусът е бил усетен силно в столицата Букурещ, както и в някои селища в източната и южна част на страната. По предварителни данни трусът в Букурещ е бил с магнитуд 4-4,5 по скалата на Рихтер. За кратко са спрели няколко пътнически влака. Сеизмолозите са призовали румънците да не изпадат в паника, защото подобни колебания на земната кора са нормално явление за района на Вранча. Дори да се повторят, трусовете не могат да причинят големи щети, казват учените.
Трус с магнитуд от 5 степен по Рихтер бе регистриран по същото време и в Молдова. Съобщено бе, че епицентърът е бил във Вранча, предаде РИА Новости.