Обмисля се вариант, при който държавата да възстановява част от инвестициите, които фирмите правят у нас. Това стана ясно днес по време на представянето на "Национална компания Индустриални зони" ЕАД (НКИЗ).
Този вид помощ в някои страни достига 50%, но у нас такъв сценарий е малко вероятен, обясни министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той добави, че този вид помощ в старите страни-членки на Европейския съюз не се счита за непозволена помощ. Така например, инвеститор от Индустриална зона „Русе" има нуджа да бъде "ухажван", тъй като той е активно търсен да премести инвестициите си в Ирландия, посочи министър Димитров.
В момента идеята за подобно подпомагане е била обсъждана единствено в рамките на „Коалиция за България". Приемането й ще остане за следващото правителство, стана ясно още днес.
България е заинтересована да направи тази стъпка, заяви още икономическият министър. Той припомни, че през изминалите четири години у нас са били привлечни 25 млрд. евро - сума, която е почти равна на брутния вътрешен продукт на страната.
Свърши времето, когато инвеститорите идваха сами без никой да ги води. Този период свърши и битката за всеки инвеститори е много ожесточена. Именно затова България е стартирала процес по откриване на инвестиционно представителство в Япония - нещо, което страни като Чехия и Полша вече направиха и при тях се наблюдава сериозен ръст на японските инвестиции, отчете още министърът на икономиката Петър Димитров.
Националната компания „Индустриални зони" ще разполага с над 300 млн. лв. В тази сума ще се включват: 100 млн. лв. от държания бюджет, 200 млн. лв. от ОП „Регионално развитие" и 18 млн. лв. от програма ФАР. Парите от държавния бюджет вече са на разположение на компанията, докато парите по ОП „Регионално развитие" и програма ФАР предстои да бъдат усвоени.
Основните цели на компанията ще бъдат да насърчава инвестициите у нас, да подпомага изпълнението на проекти от значителен икономически интерес за страната, както и да подпомага развитието на отделните икономически региони у нас.
В момента в състава на НКИЗ влизат: бившите безмитни зони в Русе, Видин и Свиленград, базата на Българо-руското съвместно предприятие "Автоелектроника", което ще бъде управлявано заедно с руската страна, както и индустриална зона "Варна-запад".