Европейските газови компании могат да бъдат принудени да купуват излишъците от руския природен газ, за да предотвратят възможността за възникване на нова газова криза. Това е една от възможностите пред сектора, която ще бъде обсъждана на започващата днес (18.06.09) среща на високо ниво на европейските лидери, предаде EUobserver.
Руският енергиен монополист „Газпром” е изправен пред финансови и технически трудности тъй като сключи договори за закупуване на големи количества газ от Централна Азия, а търсенето в ЕС и Украйна се очаква да намалее. В същото време украинската газова компания „Нафтогаз” няма пари, за да плати за доставките от „Газпром”. Но Украйна има доста резерви и може да изкара следващата зима в случай на прекъсване на доставките.
През миналата седмица експертен екип на ЕК дискутира ситуацията с „Нафтогаз” и „Газпром”. Брюксел твърдо заяви, че няма да отпусне средства от бюджета си за Украйна, за да може бившата съветска република да се издължи на Русия. Но европейските експерти повдигнаха възможността ЕС да купи големи количества руски газ и да го съхраняват в украинските хранилища. Така и за „Газпром”, и за „Нафтогаз” ще дойдат свежи средства и напрежението ще намалее.
В понеделник вечерта (15.06.09) председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и комисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс се срещнаха с директорите на големите европейски газови компании – Eni, E.ON, OMV, Centrica, MOL, Gasuine и Gaz de France, за да обсъдят какъв е размерът на газовите запаси на Украйна. Резултатите от дискусията ще бъдат представени днес вечерта (18.06.09) на неформална вечеря с европейските лидери.