Европейската комисия ще отложи затварянето на граничния ветеринарен пункт за износ на живи животни в пристанище Бургас. За това се договориха министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и комисарят по здравеопазване Андрула Василиу. Пунктът е в окаяно състояние и не отговаря на европейските изисквания за хуманно отношение към животните, няма къде да се разтоварват за почивка и хранят, сочи проверка.
Комисар Василиу предложи до края на октомври България да даде временно решение за организирането на места за почивка и инспекция на животните за износ през пристанището в Бургас. През това време да се търсят възможности за финансирането на модернизацията на граничния ветеринарен пункт, съобщиха от Министерството на земеделието и храните. Целта на осигуряването на временни съоръжения е да не спира износа на живи животни през България, докато продължи реконструкцията на сегашния пункт, заяви министър Найденов.
В момента в региона единствено България от страните в ЕС разполага с лицензиран граничен ветеринарен пункт на Черно море за износ на живи животни към Армения, Азербайджан и Грузия. Такъв няма Румъния.
С модернизацията на пункта ще се даде възможност за изграждането на съоръжение, което може да функционира и като изходна точка на ЕС не само до пристанище Поти, но и до Новоросийск в Руската Федерация, каза министър Найденов. През него изнасят живи животни основно Австрия, Германия, Холандия и др. Също така ще се решат и евентуално възникнали проблеми при износ, като се улесни обработването на върнати пратки с живи животни, изнесени за тези страни и гарантиране спазването на хуманно отношение към животните.
"Не трябва да се пренебрегва и стратегическото разположение на граничния пункт за общността при търговията с живи животни в Черноморската зона", обясни още министър Найденов.
Комисар Василиу обяви, че пунктът може да бъде модернизиран със средства по Структурните фондове за инфраструктура. Отделно през следващата година ще стартира пилотна програма на Европейския парламент за специални случаи, по която България може да кандидатства за модернизацията на пункта. По програмата ще се отпускат безвъзмездно пари за решаване на проблеми по критични места между Централна и Източна Европа.
Министър Найденов и комисар Василиу разговаряха и за падането на забраната, наложена на България за износ на свинско месо и живи животни заради класическата чума по свинете. Министър Найденов съобщи за новия случай на болестта при дива свиня край Тутракан. Комисар Василиу от своя страна определи ситуацията като позитивен знак, че ветеринарните служби в България работят. Тя предложи да бъдат изпратени данните за взетите мерки в страната и след 6 месеца да дойде мисия на ЕК, която да провери на място ситуацията и да реши за вдигането на забраната.
Министър Найденов каза, че наложените на България ограничения от датата на нейното членство в ЕС причиняват големи вреди на сектора за производство на свинско месо. Ако това положение се запази, България рискува напълно да изгуби сектора и неговия капацитет, допълни той.
Министърът запозна комисарят и с приоритета на правителството за създаване на Агенция за безопасност и контрол на храните, като единен орган, който да контролира качеството.
„Създаването на една агенция е добра практика и трябва да бъде изградена максимално бързо и да работи ефективно", подкрепи идеята комисар Василиу.