Най-тежкото от кризата предстои

13.11.2009 | 15:03
по статията работи: Петър Чернев
Може да завършим годината с балансиран бюджет, но ще бъде трудно. В БАН са "феодални старци", заяви Симеон Дянков
Най-тежкото от кризата предстои

Информацията е актуализирана в 17:15

Може да завършим годината с балансиран бюджет, но ще бъде трудно. Ефектите от кризата e можело да бъдат намалени

България може да завърши годината с балансиран бюджет. Решаващи за изпълнението на тази задача ще бъдат месеците ноември и декември. Това заяви днес вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той поясни, че задачата може да се окаже доста трудна, тъй като "изскачат все нови и нови разходи, които трябва да бъдат покривани".

Като конкретни примери бяха посочени 16.5 млн. лв., които бяха осигурени за заплати в Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), както и други 20 млн. лв., които БДЖ трябва да плати до края на месеца, а няма да може. Тези пари също ще бъдат осигурени от държавата.

Спадът на БВП на България в края на годината ще бъде по-малък от 6.5-6.3% на годишна база, както прогнозират различни финансови институции, стана ясно още от думите на Дянков. Той обаче не поясни какво точно ще е понижението на икономиката.

Вицепремиерът калкулира, че страната ни е можела да намали с между 2.5 и 3% свиването на БВП в края на годината, ако са били взети своевременни мерки.

Сред възможните начини за ограничаване на икономическата криза, Дянков посочи грешките в плана "Станишев": инвестициите в големи инфраструктурни проекти, а не в малки такива, които могат да осигурят бърза възвращаемост; забавеното признаване, че България е в криза; пропуснатите средства по оперативните програми.

БВП на България се свива с 5.8% през третото тримесечие. Най-тежкото от кризата предстои

В рамките на днешното събитие бяха коментирани и данните от публикуваната днес статистика на "Евростат" за БВП на държавите-членки на ЕС. Според тях крайната стойност на произведените и стоки и услуги в България е намаляла с 5.8% на годишна база за третото тримесечие на годината.

Този резултат, съпоставен с останалите 17 държави, които са публикували официална статистика, нарежда страната ни на шесто място по най-голям спад на БВП. Страните, чиито показатели са по-лоши от тези на България, са Литва (-14.3%), Естония (-15.3%) , Унгария (-8%) и Румъния (-7.1%). Вицепремиерът коментира, че според негова информация Латвия отбелязва също значителен спад, който е по-голям от този на страната ни. Ако всички държави бяха публикували официалните си данни, страната ни щеше да се нареди в средата на таблицата, допълни той.

Свиването с 5.8% на БВП беше определено от финансовия министър като положителен резултат. Той коментира, че е очаквал по-голямо свиване и добави, че основна причина за разминаването между очаквания и реалност са реформите, които правителството започна в митниците. Дянков добави, че все повече български фирми са му заявили, че искат да обърнат сериозно внимание на българския пазар, след като са отчели намаляването на незаконния внос.

Най-тежката част от кризата предстои - тя ще бъде в четвъртото тримесечие на 2009 г. и първото тримесечие на 2010 г., коментира още Дянков. Той добави, че очаква икономиката ни да "започне да изплува" през второто тримесечие на следващата година и след това да започне едно по-устремно възстановяване от кризата.

Акцизи и данъци

Позицията на Министерството на финансите е, че не трябва да има диференциация на данъчните ставки, коментира още Дянков. Той добави, че допълнителни теми, като въвеждането на облекчения за моряците или отпадането на някои данъчни облекчения за фермермерите, не идват от неговото ведомство.

От фискалана гледна точка "най-апетитни" са акцизите върху твърдия алкохол и цигарите. Те могат да донесат в бюджета 600 млн. лв. допълнително. Финалното решение по въпроса обаче ще бъде взето от парламента, обясни финансовият министър. За момента не са предприемани никакви мерки за събирането на акциз върху бирата. По този въпрос вицепремиерът коментира, че идеята първо трябва да бъде обсъдена в пленарната зала на НС, а след това ще бъде обмислена в министерството, оглавявано от него.

В момента няма активна работа в Министерството на финансите по издаването на емисия еврооблигации. По този начин вицепремиерът коментира въпрос, свързан с това дали се подготвя пускането на еврооблигации на стойност 600 млн. евро през следващата година. Той уточни, че това е минималният праг, който дава смисъл да се мине през този процес.

След като правителството приеме бюджета за следващата година и ако то успее да балансира бюджета за тази, тогава условията за издаване на еврооблигации ще станат още по-добри. Впоследствие тези пари ще могат да бъдат използвани за покриване на други задължения.

Дянков: В БАН не се прави наука. Там са събрани "феодални старци"

Науката не е основното нещо по време на криза. Според Дянков, по време на криза правителствто трябва да се погрижи за основата на икономиката – чрез ниски данъци и да защити социалната база. Това заяви финансовият министър по повод думите на президента Първанов, който се обяви против намаляването на парите за образование в Бюджет 2010. Дянков допълни: Когато президентът Първанов говори за наука, той разбира неговите приятели от Българската академия на науките (БАН). В БАН не се прави наука, БАН са феодални старци, които стоят там и вземат някакви заплати.

Това не е наука. Науката в добрите страни е в университети. За да има в България наука, ние трябва да развием нашата наука около университети. Оттам нататък вече може да се говори за наука.

В момента не става въпрос за пари. Въпросът е, че нашата научна система е създадена по сталинистко време. Идеята да има БАН, който да бъде разделен от останалите университети, е типичен пример за страни, които са били управлявани от социалистическия режим.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...