На закрито заседание Съветът за електронни медии (СЕМ) реши радио RFI вече да се нарича радио "Фокус". Изменят се параметрите на програмната лицензия, съобщи пред Дарик радио членът на съвета Анна Хаджиева.
Решението е било прието с пет гласа "за", двама "въздържал се". Един е гласувал "против", а друг на члена на СЕМ от квотата на Народното събрание не е присъствал
Хаджиева обясни аргументите си да гласува "против":
Преди време съветът отказа на друг оператор ползването на търговската марка, защото това би въвело в заблуждение слушателите. В документите се твърди, че новото дружество иска да започне излъчването на своя лицензирана програма Радио „Фокус" на честотата на „Софмедия Броадкастинг" 103,6 MHz за град София, а "Фокус Нунти" няма лицензирана програма за територията на град София. Това значи, че във всеки един момент програмата, която се излъчва в София, трябва да бъде различна от програмите, които са лицензирани на дружеството „Фокус Нунти" за другите градове на страната".
На въпрос дали продължава да смята, че слушателите ще бъдат въведени в заблуда, Хаджиева отговори:
Моята лична позиция е тази - да, и това бяха част от аргументите, с които дебатирахме в съвета с моите колеги. Твърде бързо стана тази промяна в собствеността, както и решението на Съвета за електронни медии.
Отказът на СЕМ да проведе открит дебат и да допусне представителите на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) и медиите да присъстват на обсъждането на казуса, с който се сложи край на 19-годишната история на Радио „Франс Интернационал" - България, остро противоречи на многократно заявяваната от СЕМ политика на публичност и прозрачност и за пореден път демонстрира пълно несъобразяване с дневния ред на обществото. Това се казва в съобщение на АБРО по случая, цитирано от Dariknews.bg.
Така се узаконява не просто смяната на собствеността, а края на дейността на радиооператор, станал символ на българския преход, се посочва още в становището на АБРО.
По-нататък се припомня как Радио „Фокус" неведнъж е било причина медийният регулатор да приема незаконосъобразни решения, които впоследствие са били отменяни от Върховния административен съд.
Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори стана ясно още от думите на изпълнителния директор на асоциацията Гриша Камбуров.
По думите на Десислава Лукарова -единият от адвокатите, консултирали продавача "Радио Франс Интернационал", новите собственици имат задължението по договора за продажба да спрат да използват името RFI, но имат отделни договори за сътрудничество с досегашните собственици за използване на отделни ресурси, новини, програми и части от програми на RFI.
Адвокатът на новите собственици от фирма „Възраждане Варна 2009" ООД - Юлиян Гендов уточнява, че всъщност не е необходима промяна в програмния лиценз, защото още от 2000 г. той е бил за търговски оператор и е подновен през септември тази година за нови 15 години.
Припомняме ви, че информацията, че Радио „Франс Интернационал" - България е продадено се появиха в началото на месеца. Тогава стана ясно, че купувачи на радиото са бизнесмени от Варна, които притежават дружество "Възраждане".