Частните здравни фондове не могат да работят без ефективен надзор

26.01.2010 | 17:48
по статията работи: econ.bg
Основната цел на реформата трябва да е всеобхватен достъп до здравни услуги
Частните здравни фондове не могат да работят без ефективен надзор

"Включването на частни фондове в здравното осигуряване не е панацея.  Успешното им въвеждане в системата зависи основно от ефективността на държавния надзор и от това дали ще се създаде конкуренция между тях или олигополна среда", обясни проф. Юрай Немец от Икономически университет "Матей Бел", Словакия, по време на конференция на тема: "Здравното осигуряване в България - състояние и перспективи".

Проф. Немец обърна внимание и на факта, че плуралистичната система, включваща държавно и частно здравноосигуряване, е свързана с допълнителни разходи, като изравнителни харчове, с които да се гарантира достъпът на всички до здравните услуги.

"Друг проблем, свързан с този модел, е, че за здравните заведения приоритетни са пациентите, които се осигуряват в частни здравни фондове", отбеляза Диана Огнянова, експерт управление на здравеопазването в ТУ-Берлин, Германия.

Тя представи класическия германски модел на здравно осигуряване и обърна внимание, че силната конкуренция между частните здравноосигурителни фондове в страната е била причина за сливания в сектора, в резултат на което техният брой значително е намалял.

Реформата в българското здравно осигуряване може да започне с пилотен проект, по подобие на германския модел, обясни Георги Ангелов, старши икономист в Институт "Отворено общество".

Според него в най-кратки срокове може да се позволи на хората с доход над определен праг сами да изберат къде да се осигуряват - в Националната здравноосигурителна каса или в частен фонд. От една страна това ще покаже предпочитанията на хората, а от друга ще прехвърли риска за реформата върху тях, допълни той. Разбирането е, че след като тези хора са достатъчно интелигентни да имат високи доходи, ще бъдат и достатъчно разумни при избирането на най-добрия вариант за здравно осигуряване. По този начин няма да се загуби елементът на солидарност - той ще се поеме от държавата, какъвто е опитът в тази сфера и на Холандия, обясни Ангелов.

Независимо кой модел бъде избран, основната задача пред реформата трябва да бъде осигуряването на всеобхватен достъп до здравни услуги и едва на второ място трябва да се разглежда тяхната ефективност, смята проф. Немец.

Трябва да се изготви един реалистичен базов пакет от здравни услуги, които да са достъпни за всички граждани.

Постигането на равен достъп до здравни услуги обаче е невъзможно, допълни той.

 

Форумът "Здравното осигуряване в България - състояние и перспективи" се проведе днес (26 януари) в столичния хотел "Шератон" и беше организиран от финансовия сайт Insurance.bg и ПР агенция "Експерт бизнес груп" с медийното партньорство на Econ.bg.

Още информация от форума може да прочетете тук.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...