Ще платим вноската си за Бургас-Александруполис, когато се намерят пари

28.01.2010 | 16:51
по статията работи: Петър Чернев
Много е възможно е проектът да бъде преместен от МРРБ
Ще платим вноската си за Бургас-Александруполис, когато се намерят пари

Процедурата по изработване на оценка за въздействие върху околната (ОВОС) на проекта "Бургас-Александруполис" е започнала. Водещо в нея е Министерството на околната среда и водите (МОСВ), което се отнася с необходимата сериозност към въпроса. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на пресконференция днес.

Вноската, която България трябва да направи в Международната проектна компания, която управлява строежа на тръбата, ще стане факт, когато Министерството на финансите прецени, че има възможност за това, обясни Трайков. Той уточни обаче, че по този въпрос виждането на МИЕТ и правителството е, че България трябва да спазва международните си ангажименти.

Припомняме ви, че преди по-малко от две седмици стана ясно, че е налице опасност България да бъде изключена от проекта. Причина за това е отказът страната да плати 5 млн. евро вноска към международната проектна компания.

В момента държавата участва в проекта "Бургас-Александруполис" чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Много е възможно това скоро да се промени, т.е. държавното участие да бъде прехвърлено на друго място. Независимо от това дали проектът ще остане в МРРБ или ще бъде прехвърлен на друго място, МИЕТ ще остане партньор на експертно ниво, коментира Трайков.

Той поясни, че тъй като "Бургас-Александруполис" все още се намира в начален етап, а именно - изготвяне на ОВОС, не се водят преговори за сливането му със считания за конкурентен петролопровод "Самсун-Джейхан". Предвижда се тази тръба да минава изцяло на турска територия от черноморското пристанище Самсун до Джейхан на Средиземно море и да транспортира черноморски и каспийски нефт от Русия до Италия.

Министър Трайков коментира още, че проектите "Южен поток" и "Набуко" са приоритетни за страната ни, но никой не може да прогнозира как ще се развие всеки един от тях.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...