Парламентарната група на ГЕРБ внесе в Народното събрание проект за налагане на забрана за освобождаването в околната среда и отглеждането на генномодифицирани организми (ГМО). Това
съобщи пред журналисти съпредседателят на групата Искра Фидосова, цитирана от bTV.
Забраната се предлага да бъде за пет години за всички видове растения и да важи за територията на цялата страна.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова заяви, че Законът за генетичномодифицираните организми ще бъде приет с необходимите поправки на второ четене и той ще установява реда за получаване на разрешително за отглеждане на ГМО, но в същото време ще действа и мораториумът.
Забраната се налага, за да спрат спекулациите в обществото, че хората ще започнат да се хранят с генномодифицирани организми след приемането на спорните законови изменения, посочи Караджова. Тя заяви, че промените в Закона за ГМО са свързани със задължителното прилагане на европейско законодателство.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че приемането на промените в Закона за ГМО, но с налагането на петгодишна забрана, ще гарантира спокойствието на обществото.
Мисля, че това, което и депутатите на ГЕРБ, и ние като кабинет предложихме за генно модифицираните организми: първо, мораториум за пет години върху всичко, за да успокоим обществото и тогава това, което Брюксел иска - да се гласува само като промени, мисля, че гарантира 100 процента всички, които се страхуват от т.н. ГМО, каза Борисов.
Винаги можем да обясним и напрежението, което има в страната и искаме да си гарантираме българските граждани, които не искат това да се случи. Мисля, че с мораториума и след това законът е по-гарантирано и няма да създаде приказките в парламента, които някои от партиите се възползват да ни атакуват, допълни още министър-председателят.
Искра Фидосва посочи, че идната седмица парламентарната комисия по околната среда и водите ще обсъди на второ четене законопроекта, внесен от правителството. По думите й са предложени много редакционни поправки и може да бъдат променени текстове, приети на първо четене.
Измененията, върху които ще се наложи мораториум от 5 години, предвиждат да се позволи отглеждането на генномодифицирани организми в някои земеделски земи, забраната в защитени територии от "Натура 2000" ще остане, но разстоянието около тях ще е далеч по-малко от 30 км. В закона се позволява и отглеждането на ГМО в тютюн, лоза, памук, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.
Мораториумът ще важи за всички земеделски култури, в които се съдържат генно модифицирани организми.
От ГЕРБ обясниха, че забраната може да бъде отменена само след решение на Народното събрание и това няма да стане за един ден, съобщава Dariknews.bg.