По следите на "Октопода"

10.02.2010 | 08:59
по статията работи: Лили Бончева
При спецоперация е задържан бившият служител на ДАНС Алексей Петров. Антон Петров - Хамстера се предаде сам. Още 12 души бяха арестувани
По следите на "Октопода"

Информацията е актуализирана в 19:07 часа

Снощи и в ранните часове на днешния ден (10 февруари) органите на реда проведоха специализирана операция, наречена "Октопод". Тя е продължение на акциите "Наглите" и Наглите 2". При нея беше арестуван бившият служител на ДАНС Алексей Петров. В хода на специализираната операция, проведена в столицата, бяха задържани общо 13 души. В рамките на операцията се издирваше и соченият за тартор на групата "Наглите" Антон Петров - Хамстера, който се предаде сам около 18 часа тази вечер, с което задържаните станаха 14. В Националната следствена служба е образувано досъдебно производство по операцията.

Специализираната операция "Октопод" се реализира със съвместните усилия на служители на ГДБОП, ДАНС, СОБТ, СДВР и под ръководството на Софийската градска прокуратура.

В хода на операцията са предприети действия по локализирането и задържането на йерархически изградена престъпна група, съпричастна към изнудвания, силово събиране на дългове и рекет, незаконно използване на лица за платени сексуални услуги, разпространение на наркотични вещества, незаконно придобиване на значителни финансови средства във връзка с дейността на "Кремиковци" АД в ущърб на българската икономика, търговия с влияние, пране на пари, укриване на доходи, неплащане на данъци и източване на ДДС от държавния бюджет, съобщи пресцентърът на МВР.

Има данни, че групата е функционирала над 10 години.

Седмина от 13-те задържани първоначално са отведени в Националната следствена служба. Те са братята Йордан Стоянов и Пламен Стоянов, известни като Дамбовците, Алексей Петров - Трактора, Марчело Джотолов - Марчело, Момчил Кръстев, Николай Велков и Лозана Славчева. Петима от тях са от основното ядро, което е в т. н. йерархична организирана престъпна група.

По-рано миналата нощ в столицата бяха задържани още - Х.Н., В.Г., Ю.Н., Н.Н.,  Б.М. и Р.К. Те са в арестите с 24-часова мярка по Закона за МВР.

Около 18 часа тази вечер Антон Петров – Хамстера се е предал в прокуратурата в София. Конвоиран е от служители на СОБТ- МВР до ареста на Националната следствена служба, съобщи пресцентърът на МВР.

Операцията с кодовото име "Октопод” е планирана през последните две седмици. До разкритията за престъпната група се стига след анализ на редица разследвания, потънали в прах през годините. На прицела на МВР, ДАНС и прокуратурата попадат 8 основни заподозрени. Сред тях са бившата барета, застраховател, секретен сътрудник и съветник Алексей Петров – Трактора, скандалният Антон Петров – Хамстера, братятата Йордан и Пламен Стоянови, известни като Дамбовците.

Спецполицаи и агенти започват арестите малко след полунощ първо в публични домове, стрийптизбарове и клубове, сред които "Кама сутра" и "Версай". Според разследващи тези места се контролирали от "Октопода", а повечето жени по принуда предлагали услугите си там, съобщава БНТ. Проверени са били общо 18 обекта е столицата. При операцията са установени общо 130 стриптийзьорки и жени, предлагащи сексуални услуги. Заведенията са проверявани за ползването на нелицензирани софтуерни програми, за режима на работа и охрана, за спазване на пожарните разпоредби.

100210_1b_640

Момент от операцията на МВР тази нощ. Снимка: Пресцентър на МВР

Рано сутринта пред БНР вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов обясни, че небезизвестните братя Дамбовци са задържани за това, че са били "на входa и изходa" на "Кремиковци". Освен това той съобщи, че е задържан и мъж с порзвището Трактора. Сутринта вътрешният министър нито потвърди, нито отрече информацията, че зад този прякор се крие Алексей Петров - бивш съветник на бившия директор на ДАНС Петко Сертов и известен като "бивша барета". Медиите обаче си припомниха, че през последните седмици имаше няколко публикации, в които под псевдонима "Трактора" се споменаваше името на бившия служител на ДАНС.

По-късно през деня от пресцентъра на МВР съобщиха официално, че именно Петров е задържан при операцията "Октопод".

По време на акцията са извършени обиски в домовете на задържаните, в сградата на басейна "Спартак", където е един от офисите на Алексей Петров, и в металургичния комбинат „Кремиковци".

100210_7b_640

Снимка: Пресцентър на МВР

37-годишният Антон Петров - Хамстера скоро беше пуснат от ареста под парична гаранция от 20 000 лева. Той е сред обвиняемите за отвличания, арестувани в рамките на операция "Наглите". Алексей Петров и Антон Петров са свързани (освен от еднаквите си фамилии) от няколко години в общ бизнес.

В края на януари при поредната си изява бившият изпълнителен директор на "Кремиковци" Александър Томов каза, че Алексей Петров е изпълнявал повече заповеди и е действал съвместно с прокурори, като е имал икономически интереси от металургичния комбинат, припомня БГНЕС. "Политическият натиск върху прокуратурата е страхотен", категоричен беше тогава Томов. Днес лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев заяви, че самият Томов е раздал доста апетитни обекти на братя Дамбовци.

Тази сутрин главният секретар на МВР Калин Георгиев в коментар за операция "Октопод" обясни, че "става въпрос за противодействие на изключително мощна и добре организирана йерархична престъпна група".

100210_3b_640

Снимка: Пресцентър на МВР

Заместник главният прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Бойко Найденов съобщи, че е образувано досъдебно производство в НСлС във връзка с операцията. Събират се доказателства, създаден е екип от Софийска градска прокуратура, следователи от Националната следствена служба и МВР. „Предприемат се всички законови мерки по осигуряване на законов процес. Разследващите екипи ще преценят колко да останат в ареста задържаните тази нощ лица", каза още Бойко Найденов.

По-късно през деня министър Цветанов коментира, че арестите днес са на достатъчно добро ниво, за да говорим за акция "Октопод". На въпрос дали предстоят и по-крути мерки срещу застрахователна компания "Лев инс", свързана с името на Алексей Петров, Цветан Цветанов заяви, че "всичко, което е необходимо, ще бъде направено".

Вътрешният министър отхвърли обвиненията, отправени от опозицията, че днешната акция е политическа с думите: Всеки има право на мнение. МВР спазва законите. Според него акцията не е негова лична вендета срещу Алексей Петров. Нямам нищо лично. Изпълнявам професионалните си задължения и няма от какво да се притеснявам, заяви той.

Според него "всичко, случило се в страната през последните 20 години, е страшно". Това, което сега прави МВР, е добре за държавата, добре за България и за връщането на доверието на българския гражданин. Искаме да изчистим корупцията и там, където има срастване на организираната престъпност. Много е трудно, много е тежко да се противодейства на случилото се през последните 20 години, допълни министърът и призова да се обединят здравите ядра в държавата и да се отговори на очакванията на хората.

 

Кой е Алексей Петров? (информация на БНТ)

47-годишният Алексей Петров е бивша барета от Специализирания отряд за борба с тероризма, където е служил заедно със Златомир Иванов - Златко баретата.  Един от кръстниците в застраховането от ранните години на прехода, сътрудник на НСС. След осветяването му е назначен за специален съветник в Държавна агенция "Национална сигурност".

Алексей Петров напуска баретите в началото на 90-те години на миналия век. След това се насочва към частния бизнес. Той е сред учредителите и на Съюза на бившите барети. Създава няколко застрахователни фирми. До 2000 г. е член на борда на застрахователна компания "Аполо и Болкан", а също и на ЗК "Спартак" и "Средец М", по-късно и ЗД "Левски Спартак", което работи и до днес под името "Лев инс".

На 14 август 2002 година срещу Алексей Петров е извършен неуспешен атентат на басейна "Спартак". На излизане от офиса си в плувен комплекс "Спартак" Петров е прострелян в гърдите и крака. В интервю за столичен ежедневник американският журналист Джеф Стайн цитира извадки от секретен доклад, в който пише, че Петров имал реални шансове да бъде назначен за директор на НСБОП. Последвалият опит за покушение срещу него, интересът от медиите и полицейските действия довели до остраняването му за поста. По неофициална информация в този период Петров става секретен сътрудник на тогавашното контраразузнаване. Бил е старши треньор на българския национален отбор по карате като именно покрай този спорт се е запознал с Бойко Борисов. Бившата барета е член на консултативния съвет на Съюза за стопанска инициатива. Развива и академична кариера като експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм и преподава в УНСС.

След като Сергей Станишев създава ДАНС, Алексей Петров става съветник на шефа на агенцията Петко Сертов. Преди да бъде назначен на поста, той е осветен като сътрудник на НСС, уредил срещата на бившия вътрешен министър Румен Петков с национално известното дуо от Дупница - братя Галеви. Алексей Петров освен официално в ДАНС е бил секретен сътрудник на НСС, която беше част от МВР по времето, в което Бойко Борисов беше главен секретар.

През месец август 2009 година той напуска ДАНС след серия скандали в нея. С назначаването на новия директор на агенцията Цветлин Йовчев и проверките от правителството на Бойко Борисов заваляха обвинения, че службата се е занимавала с партийно строителство. По-късно, при разпадането на парламентарната група на РЗС, Алексей Петров заяви, че симпатизира на Яне Янев. Петров предаде секретната справка, изчезнала от ДАНС, на премиера   Бойко Борисов. След това прокуратурата започна досъдебно производство срещу Сергей Станишев и Петко Сертов. Малко след ареста на бандата за отвличания  Волен Сидеров коментира, че Алексей Петров е чадъра на "Наглите".

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...