Токът от 1 юли да поскъпне искат от електроразпределителните дружества. Това стана ясно днес, предаде Агенция "Фокус".
Исканото поскъпване от ЧЕЗ е в размер на 9%, за ЕВН - до между 2 и 5%, а за Е.ОН - между 5 и 10%. Това съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Той добави, че различните енергийни дружества имат и различни аргументи за исканото поскъпване, но то най-вероятно ще се движи между 4 и 5%.
Днес в рамките на кръглата маса "Сигурност на доставките и качеството на електроенергията - реалност и възможности" енергийният регулатор обсъди с дружествата правилата, според които честото прекъсване на тока ще влияе върху приходите им. Комисията ще задължи трите компании да намаляват със 7 процента на година непланираните прекъсвания на захранването и с 3 на сто - планираните заради ремонти прекъсвания. Изискването ще важи до 2013 година и ще бъде прието още тази година.
Очакваното приемане при всички положения ще стане преди момента на определяне на цените от 1 юли и ще бъде приложена за следващия регулаторен период, каза Семерджиев.
Така още от това лято абонатите с по-чести от определените прекъсвания на захранването може да усетят намаление в сметките си.
Средно за една година хората в България остават от 3 до 10 часа без ток. Нашите показатели са някъде около 3-4 пъти по някои от показателите по-лоши от средноевропейските, обясни шефът на енергийния регулатор, цитиран от Dariknews.bg.
Предстои да бъдат променени и общите условия на електроразпределителните дружества с потребителите. Наказателната лихва при закъснение на плащанията ще бъде еднаква за клиентите и за дружествата. Енергото пък вече няма да може да брои само календарните дни при възстановяването на захранването, а ще е длъжно да пуска тока и в почивните дни.