126 служители на Националния военен университет „Васил Левски” във Велико Търново ще бъдат съкратени. Съкращенията са част от новия устройствен правилник на Министерството на отбраната, който ще излезе в сила след 25 март, когато Министерският съвет ще го гласува.
„Националният военен университет е единственото висше училище, на което ще бъде наложена такава санкция. Тук съкращенията се налагат само и единствено заради липсата на достатъчно средства. Просто няма как да живеят с този бюджет”, заяви вчера във Велико Търново военният министър Аню Ангелов. Той беше гост на празника на града и се срещна с ръководството и личния състав на военния ВУЗ. Следобед генералът беше и при офицерите от резерва и запаса.
1 200 000 лв. са дълговете на военния университет, натрупани само във Велико Търново. Около 800 000 лв. заедно са задълженията на факултетите в Долна Митрополия и Шумен, каза още ген. Ангелов.
Университетът в старата столица продължава да се разплаща с „Топлофикация”, но има да дава и за храната на курсантите и студентите. Поради тази причина генералът на НВУ е получил задача да намери начин да оптимизира храненето и отоплението.
Всеки месец по около 250-300 000 лв. дава Министерството на отбраната на Националния военен университет. Парите са от неговия бюджет и са за сметка на летните месеци юни и юли и септември. Другото, което министерството може да направи е във Велико Търново да бъде създадено щатно поделение на Сухопътните войски, каквото има в Долна Митрополия на Военновъздушните сили. Така, поделението ще ползва базата, с което ще подпомага училището, а ще осигурява и преподавателски кадри, пише в. "Борба".
„Новият устройствен план на министерството ще засегне и самата институция. От нея ще бъдат съкратени 490 служители. Министерството трябва да остане с 980 служители, като задължително съм поискал 5% от щата да останат свободно, защото се налага подмладяване на състава”, коментира още министърът.
Закон за офицерите от резерва започва да подготвя министерството и той трябва да влезе в сила до средата на следващата година. Той ще урежда и въпросите с имотите, които Съюзът на офицерите от резерва и запаса стопанисва.
„След направената проверка стана ясно, че много от тези имоти не се ползват по предназначение. Те са магазини и кафенета, но не и публични места, които да бъдат ползвани от съюза. Никой няма право да ги преотдава”, заяви още министърът.
Още от 1 януари следващата година трябва да влезе в сила закон за военната полиция. Идеята на министерството е такова формирование да има към всяка бригада. Така военната полиция ще поддържа реда в бригадата, но и в нея ще постъпват момчета, сертифицирани по стандартите на НАТО и готови да тръгнат на мисия.