Новият министър
Ендокринологът проф. Анна-Мария Борисова e предложението на премиера Бойко Борисов за нов министър на здравеопазването. Ако депутатите я одобрят, тя ще наследи на поста подалия оставка миналата седмица Божидар Нанев. Проф. Борисова е ръководител на Клиниката по ендокринология в Университетската болница и е председател на Българското дружество по ендокринология. За неин заместник е предложена Десислава Димитрова, информира БНТ.
Здравната реформа е нещо, което трябва да се случи, и всички са съгласни, че трябва да се случи. В същото време статуквото е такова, че никой не иска да се случи в здравната система, коментира премиерът Бойко Борисов, цитиран от Агенция "Фокус".
Той беше категоричен, че първата задача на здравния министър е да спре течовете в здравеопазването. По думите му всички знаят, че течове в здравната система има. Борисов завърши, заявявайки: Проф. Борисова има и характера, и компетентността, и волята да направи това.
Първите думи
Здравеопазването е част от обществения живот - каквото е там, това е при нас. Това заяви пред журналисти професор Борисова. Тя се представи и разказа, че е омъжена и има един син - лекар, който е завършил във Франция. От думите й стана ясно още, че тя има и три международни награди, последната от които е спечелила през есента.
Аз съм на върха на кариерата си, обичана съм от пациентите, търсена съм като лекар. Питате се - какво правя тук? Трябваше ми известно време, за да си помисля - струва ли си. Взех бързо моето решение, защото съм твърд човек, каза проф. Борисова.
По думите й лесно се критикува отстрани. Тя каза, че ще вложи много в работата си, че не тръгнала с голяма кошница, но ще се радва да напълни и малка.
Започва ревизия на системата
Ревизия на здравната система и сформиране на компетентен екип са първите стъпки, които ще направи новият министър на здравеопазването професор Анна-Мария Борисова. Това обяви самата тя още днес.
Според Борисова запушването на течовете в здравеопазването може да се случи след ревизия на свършената досега работа и възможно по-скоро трябва да бъде подготвена здравната карта, информира Dariknews.bg.
Къде и какво има, колко хора живеят в тази и тази област, колко легла има, какви са специалистите, какви са апаратите. Защо не е направено? Защо трябва аз днес да започвам да го правя? Какво се прави досега? Къде е тази здравна карта? Защо в България не знаем нищо? Няма кой да ми отговори. Реформата трябва да се направи с мисъл за болния. Болният да е добре, той трябва да е в центъра на нашите действия, коментира Борисова.
Първите съмнения
Столичната лекарска колегия постави под съмнение качествата на предложената за нов министър на здравеопазването Анна-Мария Борисова.
Аз не знам какво може да направи една жена министър, която няма опит, коментира председателят на софийската лекарска колегия д-р Методи Маджаров и допълни, че е нормално да се изпитват съмнения към непознат човек. Според някои от медиците, събрали се във Военномедицинска академия за протест, има вероятност парламентът да не гласува новата кандидатура за министър. Д-р Маджаров обясни, че ако не започнат да се изплащат заплатите на докторите навреме, в столицата ще има ефективни лекарски протести.
Според председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов е притеснително, че според премиера Анна-Мария Борисова е некомуникативна, както и че повечето лекари не я познават. Той обясни, че името на новия здравен министър не е било коментирано с него.
Проф. Борисова е доста неизвестна, не я познавам, нямам лични впечатления, нямам впечатления какво и колко може. Това, което ме притеснява е, че беше обявена като недиалогична и некомуникативна, коментира Райчинов.
Според доктор Диана Чинарска от БЛС са изненадани от начина, по който подаде оставка д-р Божидар Нанев:
Тъй като преди 4 дни на нашия събор самият премиер заяви, че стои твърдо зад него и действията му в сферата на реформата в здравеопазването. Само след 2 дни се повдигнаха обвинения срещу него, в които дълбоко се съмняваме, но за там има други компетентни органи.
Биография
Проф. д-р Анна-Мария Борисова завършва медицина в Медицинска академия - гр. София през 1974 година. Започва работа като интернист, Окръжна болница - гр. Ловеч. През 1980 година придобива специалност по вътрешни болести. През 1982 година придобива специалност по ендокринология. През 1987 година става Доктор по медицина, Тема: "Инсулинова чувствителност и бета-клетъчна функция при различни форми на диабет". От 2005 година е Доктор на медицинските науки, Тема: "Влияние на различните антиостеопорозни средства върху постменопаузалните метаболитни промени у жената".
От 2006 година - професор, началник на Клиника по тиреоидни и метаболитни костни заболявания, Клиничен център по ендокринология, Медицински университет, гр. София. Има участия в над 10 клинични
проучвания (в 7 от тях като Главен изследовател).
Председател на Българско дружество по ендокринология и Българска лига за профилактика на остеопорозата, става ясно от информацията на Агенция "Фокус".
Припомняме ви, че поста на министър на здравеопазването беше освободен миналия вторник, след като доскорошният министър Божидар Нанев подаде оставка. Тя стана факт, след като прокуратурата го обвини за сключването на 2 неизгодни за държавата сделки, нанесли щети на стойност над 2,4 милиона лева. Сделките са свързани със закупуването на антивирусни препарати, като едната от тях е сключена през декември миналата година и чрез нея са набавени 200 хиляди дози от препарата "Тамифлу" на цена, много по-висока от цената, предложена от Националната здравна служба на Великобритания.
Преди по-малко от седмица премиерът Борисов прие оставката и се опита да защити доскорошния министър.