На днешния ден преди 24 години се случи най-тежката авария в историята на ядрената енергетика - експлозия в един от реакторите на атомната електроцентрала в Чернобил. Заразени с радиокатвни вещества са 145 хил. кв. километра в Украйна, Беларус и Русия, а пет милиона души са засегнати от облака радиоактивни частици, припомня New Europe. Замърсяването премина и през други части на бившата вече СССР, Източна Европа и Скандинавските държави.
Близо 200 хил. души са евакуирани от домовете си в първите дни след аварията.
Строежът на централата започва през 1970 година и към деня на аварията има 4 работещи реактора. Реакторите на централата са от тип РБМК (реактор с висока мощност канален) и използват графитен забавител, пише Wikipedia. Основната причина за използването на този тип реактори е, че те са били със значително по-висока мощност от еквивалентните реактори с воден забавител строени по това време.
Много анализи днес показват, че причината за инцидента е човешка грешка. Операторите на реакторите са били недобре подготвени, не са взети предвид и множество по-ранни предупреждения за нередности. Дори и КГБ е подавала доклади за пропуски при изграждането на четвъртия енергоблок, който няколко години по-късно се взриви. Прикрити са били и фактите, че реактори от този тип увеличават мощността си при липсата на охлаждане.
Мрачната годишнина ще бъде отбелязана със специална церемония в Украйна. Президентът Виктор Янукович ще поднесе цветя на пометника на жертвите от Чернобил. По късно той ще участва в анализ на ситуацията за изграждане на нов саркофаг на гръмналия ядрен реактор. Френската фирма Novarkaспечели търга за изграждане на защитното съоръжение. Строежът ще отнеме 5 години и ще срува 505 млн. долара, съобщава Итар-Тасс.
Знамената на сградите на институциите в бившата съветска република са свалени наполовина в знак на почит към загиналите.