24 години от Чернобилската авария

26.04.2010 | 08:28
по статията работи: econ.bg
На 26 април 1986 година в Украйна се случи най-тежката авария в историята на ядрената енергетика. Френската фирма Novarka спечели търг за строеж на нов саркофаг за АЕЦ Чернобил
24 години от Чернобилската авария

На днешния ден преди 24 години се случи най-тежката авария в историята на ядрената енергетика - експлозия в един от реакторите на атомната електроцентрала в Чернобил. Заразени с радиокатвни вещества са 145 хил. кв. километра в Украйна, Беларус и Русия, а пет милиона души са засегнати от облака радиоактивни частици, припомня New Europe. Замърсяването премина и през други части на бившата вече СССР, Източна Европа и Скандинавските държави.

Близо 200 хил. души са евакуирани от домовете си в първите дни след аварията.

Строежът на централата започва през 1970 година и към деня на аварията има 4 работещи реактора. Реакторите на централата са от тип РБМК (реактор с висока мощност канален) и използват графитен забавител, пише Wikipedia. Основната причина за използването на този тип реактори е, че те са били със значително по-висока мощност от еквивалентните реактори с воден забавител строени по това време.

Много анализи днес показват, че причината за инцидента е човешка грешка. Операторите на реакторите са били недобре подготвени, не са взети предвид и множество по-ранни предупреждения за нередности. Дори и КГБ е подавала доклади за пропуски при изграждането на четвъртия енергоблок, който няколко години по-късно се взриви. Прикрити са били и фактите, че реактори от този тип увеличават мощността си при липсата на охлаждане.

Мрачната годишнина ще бъде отбелязана със специална церемония в Украйна. Президентът Виктор Янукович ще поднесе цветя на пометника на жертвите от Чернобил. По късно той ще участва в анализ на ситуацията за изграждане на нов саркофаг на гръмналия ядрен реактор. Френската фирма Novarkaспечели търга за изграждане на защитното съоръжение. Строежът ще отнеме 5 години и ще срува 505 млн. долара, съобщава Итар-Тасс.

Знамената на сградите на институциите в бившата съветска република са свалени наполовина в знак на почит към загиналите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...