Отказваме 2-та млрд. евро руски пари за АЕЦ "Белене"

26.04.2010 | 15:00
по статията работи:
Търсим европейско съфинансиране, а не руско финансиране за проекта, коментира зам.-министър Мая Христова
Отказваме 2-та млрд. евро руски пари за АЕЦ "Белене"

Днес в Народното събрание се проведе кръгла маса на тема: "Проектът "АЕЦ "Белене" и европейската енергийна сигурност: българските дилеми". Участие в събитието взеха съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров, евродепутатът Джефри Ван Орден, вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генади Тепкян и др.

В следващите няколко реда ви предлагаме да се запознаете с по-интересните изказвания от събитието:

Правителството категорично е отказало двата милиарда евро от Русия за АЕЦ "Белене"


Зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова коментира от своя страна, че е нужно да се направи пазарно проучване дали проектът "Белене" е рентабилен и дали има нужда от него на енергийния пазар. Затова правителството е решило да наеме абсолютно независим консултант по проекта.

Кабинетът търси не руско финансиране за проекта, а европейско съфинансиране, коментира още Христова. Тя допълни, че управляващите са отказали категорично предлаганите в края на миналата година 2 млрд. евро от руска страна.

Проектът е бил заварен в една стартирала, но доста неясна фаза - източници на финансиране, договора за инженеринг и доставка. Няма яснота по отношение на рамката в правов технически и финансов аспект доведоха до отказа на този инвеститор, коментира зам.-министърът. Тя посочи, че МИЕТ е предприело ревизия на това, което ще бъде похарчено и е било похарчено и е поръчало пазарно проучване.

Новото правителство прави всичко възможно, за да осигури диверсификация на енергийните източници, стана ясно още от думите на Христова. Тя призна, че по отношение на ядреното гориво, зависимостта на страната ни от Русия е пълна, предаде Dariknews.bg.

 

Евентуалното консервиране на площадката на "Белене" ще струва 7.5 млн. евро

7,5 млн. евро са необходими за консервиране на площадката на АЕЦ "Белене". Това съобщи вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян. Той допълни, че в договора между неговата компания, която трябва да изгражда блоковете на централата, и българската страна са посочени цена на проекта и ескалационна скала, които не са променяни.

Тепкян обаче не посочи цена, с която реално може да се оскъпи строителството на атомната централа. По думите му работата по проекта продължава, както и изработката на  реактор за нея. 

Ако България не иска готовия ни реактор, ще го вложим другаде. Все пак строим още мощности извън страната, коментира представителят на "Атомстройекспорт",  цитиран от Дневник.bg.

 

Мартин Димитров: Липсваше прозрачна и отчетна дискусия за проекта "Белене"

От своя страна съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров коментира, че прозрачна и отчетна дискусия за проекта "Белене" е липсвала. Той добави, че в проекта има повече политика, отколкото икономика и коментира, че строежът на централата трябва да бъде спрян, докато бъде намерено цялостно финансиране.

"Синият" лидер коментира, че проектът не присъства в настоящия вариант за енергийни стратегия и добави, че строежът трябва да бъде спрян, докато стратегията не стане готова. Предишното правителство нарочно е бързало да продължи проекта "Белене", коментира още Димитров.

Георги Касчиев: Проектът "АЕЦ "Белене" беше реактивиран като една пълна авантюра


Проектът "АЕЦ "Белене" бе реактивиран като една пълна авантюра по време на един конгрес на НДСВ, а цената на тока, произвеждан от нея, ще е между шест и седем цента. Това каза Георги Касчиев, експерт по атомна енергетика, по време на кръглата маса

Той посочи, че според анализи към 2010 г. в България ще има недостиг от 1300 мегавата електроенергия. Според него тези оценки умишлено са били фалшифицирани, за да се наложи този проект по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски. Много се твърди, че тази централа може да работи за износ, но липсват прогнози, заяви той.

Ван Орден: България се нуждае от енергийна стратегия

България има добра позиция да бъде енергиен център, но се нуждае от енергийна стратегия. Това заяви евродепутатът и докладчик в ЕП за напредъка на България по пътя й към европейското членство Джефри ван Орден по време на кръглата маса , предаде БГНЕС.

Предварителното затваряне на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" е било ненужно. Това е довело до увеличаване използването на вредните лигнитни въглища, намаляването на енергийния износ на България, както и увеличаването цените на тока. Това стана ясно още от думите на евродепутата, предаде Агенция "Фокус". Той обясни, че извеждането от експлоатация на двата блока до 2013 г. ще струва 860 млн. евро.

Проектът "Набуко" ще даде възможност за доставката на каспийски газ в България. Той също така е важен за диверсификацията на доставките, коментира ван Орден. Той добави: 

Всички ние се нуждаем от сигурни устойчиви доставки на чиста енергия на нормални цени и за това трябва да осъществим диверсификацията. Особено внимание се обръща на политиката на Москва и на въздействието й. Трябва да се направи разграничение на доставката на енергия и дистрибуцията й.

В заключение евродепутатът заяви, че за проекта "АЕЦ "Белене" трябва да се осигури финансиране, което в идеалния случай ще дойде от европейска страна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...