Кабинетът одобри нов модел на заплащане на труда на чиновниците от държавната администрация, съобщи вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков след днешното заседание на Министерския съвет.
Правителството реши възнагражденията на държавната администрация да се състоят от постоянна и променлива част, като втората ще бъде обвързана с постиженията на служителите. Съотношението между двете части ще бъде 75% към 25%.
Новият модел трябва да започне да се прилага от 1 януари 2011 година за почти всички министерства и държавни ведомства, като за целта трябва да се променят 51 нормативни актове. С една година ще бъде удължен срокът за въвеждането му в МВР и Министерството на отбраната, където начинът на заплащане се различава съществено от този в другите ведомства - там има само постоянно заплащане. Въвеждането на промените е обвързано и с актуализирането на единния класификатор на длъжностите в държавната администрация.
Реформата на администрацията предвижда и въвеждането на бонуси за определени професии, които са търсени на пазара на труда. Допълнителното възнаграждение за прослужено време ще бъде премахнато, като то ще се добави към основаната заплата. Общият размер на заплащането ще се определя на ниво средства за заплати, а не за отделен служител. Размерът на основната месечна заплата в постоянната част ще бъде определян чрез матрична скала с предварително зададени стъпки за съответната длъжност в минимален и максимален размер. Стъпките в диапазона ще се определят на база професионален опит и оценка за изпълнението на съответната длъжност.
Реформата е заимствана от Холандия, Дания и Великобритания. Вицепремиерът Симеон Дянков коментира, че до този момент най-големият проблем с формирането на заплатите е бил липсата на прозрачност. По негово мнение, най-голяма прозрачност е имало при формирането на възнагражденията на министрите, което се определя с решение на Народното събрание.