Съществува огромна разлика между цената на газа, която получаваме на входа от "Газпром", и това, което плащат крайните потребители в България. Това е станало ясно при преговорите между българското правителство и руския първи вицепремиер Виктор Зубков.
До четвъртък руската страна е поела ангажимент да бъде уточнено откъде идва разликата и къде изтичат парите, предаде Dariknews.bg.
По думите на премиера Бойко Борисов, експертите не са могли да посочат как се формират цените на "синьото" гориво за крайните потребители на газ в България.
Повтаря се схемата с електроразпределителните дружества - от "Газпром" излиза евтин газ за България, а цената до крайните потребители е съвсем друга. Не мога да си обясня къде по посредниците се начисляват цените, които отиват до крайни потребител, коментира Борисов. Премиерът е поставил задача на Димитър Гогов (изпълнителният директор на "Булгаргаз" - бел.ред.) до сряда да докладва как и при кого отива разликата, предаде Агенция "Фокус".
По думите на Борисов първият вицепремиер на Русия ще разговаря с премиера на страната Владимир Путин да се направи така, че крайният потребител у нас да не понесе удар от определянето на цената на газа. Разбрахме се с руската страна да бъдем точни и коректни и да разберем къде изтичат парите - да не стане така, че ние да понижаваме цените, а крайният потребител да не разбере, че сме го направили, обясни Борисов.
Въпросът за цената на газа е бил справедливо повдигнат, отчете Зубков. Той обясни, че премиерът Борисов е започнал разговора с повдигането на въпроса за цената на газа. "Абсолютно справедливо поставен въпрос", според Зубков. Той е поел ангажимента да докладва на премиера Путин и за това, че могат да се предприемат конкретни действия в условията на криза, за да се направи корекция в цената, въпреки че цената вече е определена до 2010-2011 година и тя възлиза на 90% от пазарните цени.
Битовите потребители в България плащат около 576 долара* за 1000 куб. метра газ, което смятаме за много висока цена, обясни още Зубков. Според представените от него данни средната цена, на която се продава газ за България от "Газпром", е приблизително 339 долара за 1000 куб. метра. Промишлените потребители плащат между 472 и 502 долара за 1000 куб. метра. При неравномерна консумация, тези цифри се увеличават до 519 до 576 долара за 1000 куб. метра.
*По време на срещата на вицепремиера на Русия Виктор Зубков с премиера на България Бойко Борисов изглежда е допусната техническа неточност, която има голямо влияние върху крайната цена на синьото гориво.
Споменатата стойност от 576 щатски долара за 1000 кубически метра природен газ, която плащат крайните битови потребители в страната, е пресметната с ДДС, а другата - която "Булгаргаз" ЕАД плаща на входа на България - 339 щатски долара, е пресметната без ДДС.
Правилната стойност, която трябва да се използва в случая, е 480 щатски долара (или 96 щатски долара по-малко), уточниха впоследствие от "Овергаз".