"Булгаргаз" е водена умишлено към фалит, обяви по време на брифинг премиерът Бойко Борисов. В събитието, по време на което беше представен исканият от премиера анализ за цените на газа, участваха още шефът на газовата компания Димитър Гогов и председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
"Булгаргаз" с тези договори, които са подписали, по начина, по който е заставен да работи, отива към фалит - умишлен. Няма логика да купуваш скъпо и да продаваш евтино и държавната компания, освен да я фалираш, да я продадеш на безценица и вече няма да има кой да я купи, когато е фалирала. Тогава всички посредници ще си кажат - ами ние ще си внасяме газ и ще си продаваме на България. Кои е виновен да фалират тези дружества, който ги води към умишлен фалит?, коментира премиерът, цитиран от Агенция "Фокус".
От своя страна Гогов коментира, че цената на "синьото" гориво е висока за "Булгаргаз" и ниска за потребителите. Той изтъкна, че дружеството от началото на годината продава газа на цена по-ниска от тази, на която го купува. С такова дружество се стига до това, че то или се преструктурира, или фалира, обясни шефът на газовото дружество.
Премиерът се учуди как може компания, която работи под себестойност, да се преструктурира. Той онагледи ситуацията с трънска поговорка - "Три пъти го режа, а то все късо и късо, и още веднъж ще го режа, пише Дневник.bg.
През последното тримесечие цените на природния газ на границата на страната формират около 60-67% от цената, на която се продава на крайните потребители.
Надценката за "Булгаргаз" е 1,5 на сто, а около 3,5 на сто е таксата за пренос от "Булгартрансгаз". Останалите 32% от крайната цена се падат на газоразпределителните дружества. Същественото за България е, че компанията-майка "Газпром" продава на своята дъщерна фирма "Овергаз Инк", която би трябвало с отстъпките, които получава, да развива българската газопреносна мрежа, каза Гогов.
Преговорите за доставка на природен газ са водени така, че реално не се знае на каква цена "Газпром" продава „синьото" гориво. От думите на премира стана ясно още, че не се знае също каква е печалбата на посредниците. Той добави, че предстоят изключително трудни преговори с Русия, предаде БТА.
Всичките пет години преговорите по доставките на газ за България така са водени, че ние не знаем реално на каква цена "Газпром" продава газа. А в същото време, г-н Овчаров и много други разправят колко сполучливи договори са подписали. А споразумението с "Газпром" е подписано дори без да е прочетено. Гогов каза, че е чел споразумението. Аз ако бях водил такива преговори, в никакъв случай нямаше да ги нарека грандиозен успех, "голям шлем" и много изгодни за България, заяви премиерът.
Според шефа на "Булгаргаз" има две причини, които са довели до сключването на допълнителен анекс към газовите договори от 2006 г. Първата е приемането на България в Европейския съюз и задължението да бъдат отделени "Булгаргаз" от "Булгартрансгаз", а втората е заплаха от Русия, че ще спре транзита през България след 2010 г.
Ние използваме официални източници и мога да твърдя, че под 300 долара е цената на границата на Германия за руски природен газ за дългосрочни договори, заяви
председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев, цитиран от БГНЕС.
Една от причините за относително по-високите цени за разпределение и крайни цени за битовите потребители при газопреносните дружества е много ниската използваемост на мрежата. Около 12-15% от
капацитета на мрежата се използват, тъй като много бавно върви присъединяването на новите потребители, стана ясно още от думите на Семерджиев.