България и Русия подписаха пътната карта за „Южен поток". Парафирането на документа се състоя в резиденция „Евксиноград" край Варна, където протекоха и разговорите между двете страни. Подписи под пътната карта сложиха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и министърът на енергетиката на Руската федерация Сергей Шматко.
Общата руско-българска компания за проекта ще бъде създадена през февруари 2011 г. Българският участък по „Южен поток" ще струва 835 млн. долара. Част от количествата природен газ, предназначени за проекта, ще преминават през съществуващите в момента тръби през България. Става въпрос за 17 млрд. куб.м от общо предвидените като капацитет на проекта 63 млрд. куб.м синьо гориво. Останалото количество газ ще премине през новоизградени тръби в направление изток-запад, които са част от „Южен поток" и ще бъдат 50% българска собственост., съобщи Dariknews.bg.
Премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на пътната карта за газопровода "Южен поток", призна на пресконференция, че преговорите са били трудни и не е имало договореност до 03,00 часа след полунощ, съобщи БНР. Той добави, че впоследствие е имало разведряваща разходка до Варна и рано сутринта преговорите са продължили, след което са дали резултат.
Ние не обвързваме различните енергийни проекти един с друг, въпреки, че това има своето значение. Това заяви още Борисов, подчертавайки, че новите условия за доставка на газ са жизнено важни за българската икономика и за гражданите.
Посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик бе на посещение във Варна, където се срещна с кмета на общината Кирил Йорданов, предаде Агенция "Фокус".
След срещата посланикът даде кратко изявление пред медиите, в което той коментира подписването на пътната карта на проекта „Южен поток" в Евксиноград като заяви, че следи събитията там с огромен интерес и няма търпение да научи повече информация.
По отношение на газопровода с руско участие той заяви, че интересите на САЩ в момента са осигуряване на енергийна сигурност в България и региона, както и диверсификация и прозрачност на процеса. Уорлик допълни, че Русия е сигурен енергиен партньор и има желание за инвестиции в страната ни.