Реакции на доклада на ЕС

20.07.2010 | 13:12
по статията работи:
Според Борисов МС ще започне да следва препоръките от доклада от утре. Цветанов "захапа" съдебната система
Реакции на доклада на ЕС

Днес Европейската комисия публикува четвъртия годишен доклад за напредъка на България, който е част от механизма за наблюдение на България и Румъния. Докладът беше оповестен във вторник в Брюксел.

В следващите няколко реда ви предлагаме да се запознаете с част от реакциите на някои държавници и политици:

Цветан Цветанов: Съдебната система не отговаря на потребностите на обществото

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов днес за пореден път навлезе в словесен сблъсък със съдебната система, предаде Агенция "Фокус". По време на празнична литургия по случай празника на главна дирекция "Пожарна безопасност и спасяване", той коментира  днешния докладтака:

Днес съдебната система не отговаря на потребностите на обществото, на потребностите на държавата като една страна членка на ЕС. Смятам, че всичко, което се пише в доклада на ЕК, както и някои слабости евентуално, които ще бъдат визирани за МВР, трябва да ги приемем за основателни и да вървим напред.

Вицепремиерът допълни:

Обвиненията срещу знаковите фигури от тежката организирана престъпност, смятам, че събрани достатъчно доказателства. По-голямата част от тях са с постоянна мярка "задържане под стража". Обезпокоително е това, което се случва с конвенционалната престъпност, това, което получават като присъди, а някъде те са поощрителни, защото няма справедливост. Съдебната система ми е слабост и не искам да влизам в детайли, но се надявам, че всички представители от съдебната система ще прочетат внимателно доклада, ще си направят изводи, а ако имат възможността да се запознаят с потърпевшите от престъпленията и това, което се получава като справедливост от присъдите, които издават, може да имаме по-ефективна съдебна система. Това, което се пише в доклада, както и слабости, които ще бъдат визирани за МВР, трябва да ги приемаме като основателни и да вървим напред.

Цветанов съобщи, че при акцията срещу измами с енергийни дружества в София и Враца са задържани четирима души. По думите му според предварителни изчисления нанесените злоупотребите са от 3 до 5 милиона лева. Вътрешният министър отказа повече подробности, като уточни, че очаква развитие по случая в следващите 10 дни, предаде Dariknews.bg.

Бойко Борисов: Ще следваме препоръките от евродоклада още от утре

В кабинета ще бъде обсъден план за изпълнение на препоръките от европейския доклад за съдебната система. Това съобщи премиерът Бойко Борисов във Виена, където той води българска правителствена делегация.

Самите вие знаете, че това е най-добрият доклад. Аз искам да видя по критиките и на Министерски съвет да подготвим плана, по който в срокове ще ги преодолеем. Това иска Брюксел да ни каже с този доклад. Кога ще влезе в сила Законът за обществените поръчки, искам да им върна отговор - еди-коя си дата ще бъде в парламента. Съответният министър да има задължението дотогава да е готово. Тогава Брюксел ще каже - Да, отчитаме необходимия напредък в тези срокове, защото ще мине една година и ще дойде другият доклад. Още от утре ще работим по този доклад. В доклада има поне четири изречения, които започват със за първи път в България. Правилното е да прочетем и критиките, и похвалите в присъствието на министрите в България, не във Виена, заяви премиерът Бойко Борисов.

Той обясни още, че е особено важно, че е отчетена политическата воля, която българското правителство демонстрира в борбата с корупцията и организираната престъпност. За нас е особено важно, че годишния доклад и мерките по него бяха свързани с приемането на България догодина в Шенген, каза премиерът, цитиран от Агенция "Фокус".

Борис Велчев: Докладът на ЕК е най-добрият досега

Главният прокурор Борис Велчев определи днешния доклад на Европейската комисия като най-добрия досега: В него има доста критики, но той е доказателство, че механизмът за сътрудничество и проверка дава своите резултати.

Днес правителството има повод да се гордее, коментира Велчев и поздрави премиера Бойко Борисов и министрите на вътрешните работи Цветан Цветанов и на правосъдието Маргарита Попова. Той отбеляза като недобра работа на прокуратурата фактът, че все още има неколкостотин лица с по няколко висящи дела на свобода.

Лазар Груев: В доклада са отчетени огромните усилия на ВКС

Докладът на Европейската комисия е реалистичен и партньорски, защото отразява вярно както прогреса, така и необходимостта от допълнителни усилия, включително с участието на европейски експерти, в изпълнение на критериите, заложени в Механизма за сътрудничество и контрол. Така коментира представения днес доклад за България председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев. Той оценява по достойнство фактът, че са отчетени огромните усилия на ВКС за уеднаквяване на съдебната практика чрез приетите тълкувателни решения, защото предвидимото правораздаване е в основата на чувството за справедливост в българското общество.

За мен основният извод от верния прочит на доклада е, че всички институции, ангажирани с противодействието на организираната престъпност и корупцията, следва да мобилизират в максимална степен наличния ресурс и заедно, съобразно конституционните им правомощия, да продължат усилията във вярната посока. Особено внимание трябва да се обърне на препоръката в доклада, според която усилията трябва да бъдат насочени към усъвършенстване на експертните знания на магистратите при работата по сложни дела и особено по отношение на престъпленията от икономически и финансов характер и организираната престъпност, посочва в становището си Груев.


Сергей Станишев: ЕК трябва в по-голяма степен да отдели внимание на независимостта на съдебната система

За съжаление, въпреки конкретните препоръки на ЕК, дадени миналата година, механизмът остава. Това заяви председателят на НС на БСП Сергей Станишев. Той напомни, че в доклада на ЕК от юли миналата година е имало 21 конкретни препоръки за реформите в областта на правораздаването, работата на МВР и съдебната система. "На базата на тези конкретни препоръки имаше възможност да отпадне механизмът. За съжаление той остава", заяви Станишев. Лидерът на БСП напомни, че механизмът по правосъдие и вътрешни работи беше приет през 2006г. „През всички тези 4 години не е спирал процесът на реформиране, подобряване, повишаване на ефикасността на съдебната система", добави Станишев. По думите му в доклада си ЕК констатира политическата воля на правителството за справяне с проблемите, което е добър знак и говори за подхода на ЕК да окуражава новите правителства. „Но както е казал Николай Хайтов - едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да направиш конкретните неща", коментира председателят на БСП.

Според Станишев ЕК трябва в по- голяма степен да отдели внимание на независимостта на съдебната система. Лидерът на БСП изтъкна, че господството на закона в европейското разбиране включва независимостта на съдебната система от изпълнителната власт. „Това в България все повече е под въпрос предвид амбициите на изпълнителната власт пряко да ръководи и прокуратурата, а по-широко казано - и съдебната система с идеи, които са антиевропейски", отбелязва Станишев.

Председателят на БСП изтъкна, че в отделните текстове на доклада има сериозни препоръки. Такива например са да се подобри професионалната практика на полицията, прокуратурата и съдилищата, за което ще бъде необходимо външно съдействие. Докладът съдържа остри и критични констатации за създаването на капацитета на професионалните структури. „С промените в МВР се разшири броя на разследващите полицаи, без това да бъде съпроводено с достатъчно мерки за подобряване на тяхната професионална подготовка", обясни членът на ИБ на НС на БСП Михаил Миков. „Статистиката на задържани и пуснати не е най- добрият атестат за работата на МВР, но и на прокуратурата", добави Сергей Станишев.

Филиз Хюсменова: Далеч сме от прекратяването на мониторинга от ЕК

Необходими са смели реформи, ако искаме ЕК да прекрати мониторинга на страната ни. Четвъртият пореден доклад показва, че страната ни върви в правилната посока - тази на установяване на законност и правов ред. Всеки от следващ доклад е по-позитивен от предишния и настоящият не прави изключение. Все още обаче липсват убедителни резултати, които да доведат до прекратяване на механизма за наблюдение от страна на ЕК, коментира евродепутатът от АЛДЕ Фелиз Хюсменова.

Днешният мониторингов доклад отчита действията на кабинета „Борисов" от началото на неговото управление. Преди година правителството заяви твърдо волята си за борба с корупцията и организираната престъпност. Това се превърна в основен приоритет и е естествено да очакваме постижения в тази област, става ясно още от позицията на евродепутата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...