Разширяваме сътрудничеството с Гърция

27.07.2010 | 16:43
по статията работи:
Гърция запазва интерес към Бургас-Александруполис, взимайки предвид българските екологични съображения. В българската позиция няма промяна
Разширяваме сътрудничеството с Гърция

С подписване на 12 споразумения за сътрудничество в здравеопазването, трудовата заетост, военната област, образованието, транспорта и насърчаването на бизнеса, създаването на Съвет за сътрудничество на високо нови ("по подобие на този между Франция и Германия според премиера Борисов) и размяна на декларации завърши днешното съвместното заседание на правителствата на Гърция и България в резиденция "Бояна". То продължи повече от три часа.

Гръцката делегация, която пристигна у нас и беше оглавявана от премиера Георгиос Папандреу, се състоеше от почти всички министри на южната ни съседка. В разговорите участваха Димитрис Друцас - заместник-министър на външните работи, Георгиос Папаконстантину - министър на финансите, Евангелос Венизелос - министър на националната отбрана, Тина Бирбили - министър на околната среда, енергията и климатичните промени, Димитрис Репас - министър на инфраструктурата, транспорта и мрежите, Андреас Ловердос - министър на труда и социалните осигуровки, Катерина Бадзели - министър на земеделското развитие и храните, Михалис Хрисохоидис - министър за защита на гражданина, Павлос Геруланос - министър на културата и туризма и др.

Премиерът Бойко Борисов заяви, че позицията на нашата страна относно петролопровода "Бургас-Александруполис" остава същата и все още държим на международна оценка за екологичното му влияние върху региона.

Поддържаме нашия интерес към осъществяването на проекта "Бургас - Александруполис", но разбираме мнението на българското правителство за екологията. Това каза Папандреу на пресконференцията след съвместното заседание на правителствата на двете страни. По думите му сътрудничеството между двете страни не се заключава само в този проект, а може да бъде продължено в много други области.

Благодаря на колегата Папандреу и на гръцкия министър на екологията, че разбират нашата загриженост за екологията на бургаския регион и че проектът "Бургас - Александруполис" не се възпира. Това се прави, защото екологията ни е по-мила, каза премиерът Борисов. Двамата са разговаряли и за възможността за миноритарно участие на гръцката страна в АЕЦ "Белене".

Папандреу обаче не коментира пред медиите тяхната позиция по темата. Относно влизането на страната ни в Шенген обаче той заяви, че имаме пълната подкрепа на Гърция: Разбира се, ще продължаваме да отваряме КПП-та, така че да има поток от хора и стоки между България и Гърция, защото ние вече сме едно общо пространство.

Преди началото на пленарното заседание между двете делегации се проведе среща "на четири очи" между двамата премиери, която продължи повече от час. След края й Папандреу заяви, че страната му държи на проекта, но със същата сила държи и на еколкогичната оценка и я очаква. Гърция държи също на Южен поток", като и на свързването на газопреносните системи на двете страни.

Папандреу заяви, че сътрудничеството между двете страни е на нов - по-висок етап, откакто те са станали партньори в НАТО и ЕС и са пример за останалите страни в региона. Стокооборотът между двете страни за 2009 година 1,8 млрд. евро, а 1500 гръцки фирми работят в България, което представлява 2,8 млрд. евро преки инвестиции.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков подписа днес три протокола за разбирателство и сътрудничество в областта на енергетиката, икономиката и туризма по време на съвместното заседание на правителствата на България и Гърция.

Първият документ, под който заедно с министър Трайков подписа си сложи Лука Катцели, министър на икономиката, конкурентоспособността и корабоплаването на Гърция, е съвместна декларация за насърчаване на икономическото и бизнес сътрудничеството между двете държави. С него се цели увеличаване обема на търговията и износа, съвместно участие на компании от двете страни в изложби и международни панаири, сътрудничество в рамките на програмите на ЕС INTERREG и трансграничното сътрудничество, обмен на информация за предотвратяване или общи действия при настъпване на значими природни бедствия и др.

Вторият документ е протокол за сътрудничество в областта на туризма, подписан от министър Трайков и Павлос Йероланус, министър на културата и туризма. В него са посочени възможностите за сътрудничество в областта на културния туризъм със специално отделено внимание на винените културни маршрути през границите на двете страни, за директни контакти на национални асоциации на пътните и туристическите компании, за промоция на религиозни маршрути за туристи от двете страни, обмяна на опит в яхтения и круизен туризъм, промоция на зимен спортен туризъм, социален, училищен, създаване на общи туристически пътеки в пограничните райони и др. В документа се предвиждат възможностите за отваряне на нови гранични пунктове при Арда-Паранести и Рудозем-Ксанти за улесняване обмена на туристи между двете страни.

С Тина Бирбили, министър на околната среда, енергетиката и изменението на климата, министър Трайков подписа Протокол към Меморандума за разбирателство в областта на енергетиката. С него двете страни се ангажират да подкрепят проекти и задълбочат Европейската енергийна сигурност чрез диверсификацията на източници, маршрути и доставчици на природен газ, включително чрез завършване на газовата междусистемна връзка Гърция-България (IGB) до 2013 г., изграждане на междусистемен електропровод 400 kV подстанции - Марица Изток - Неа Санта. Документът предлага проекта Южен поток да бъде определен като приоритетен за ЕС в рамките на Trans European Energy Networks (TENs) заради потенциалния му принос за енергийната сигурност на Европа чрез диверсификация на маршрутите. С оглед енергийното спестяване в борбата с климатичните промени и значението на ВЕИ, двете страни се споразумяха да повишат сътрудничеството си в тези сектори с цел изпълнението на целите на ЕС.

За насърчаване на търговските връзки между двете страни ръководителя на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия Мариана Велкова заедно с президента на Външнотърговският съвет на Гърция Александрос Холевас подписаха Меморандум за разбирателство между двете институции. Документът е насочен към подпомагане на връзките между бизнес средите на двете страни за насърчаване на експорта на стоки и услуги, трансгранично сътрудничество на местните предприятия, обмен на информация, конференции, семинари в областта на търговията и др.

Гърция и България ще си сътрудничат в обмена на информация и но-хау за водите, съобщи електронното издание на гръцкия вестник "Навтемборики".

Днес в София е била подписана обща декларация между министъра на околната среда, енергетиката и климатичните промени на Гърция Тина Бирбили и министъра на околната среда и водите на България Нона Караджова в присъствието на двамата премиери Георгиос Папандреу и Бойко Борисов. С нея  се потвърждава интересът на двете страни към защита на речните ресурси с предприемането на координирани действия в посока на правилното управление и защита на общото водно богатство на реките Струма, Марица, Места и Арда.

Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Република България Александър Цветков и министърът на инфраструктурата, транспорта и мрежите на Република Гърция Димитриос Реппас подписаха съвместна декларация за бъдещото сътрудничество в железопътния сектор по време на пленарното заседание на двете правителства. (повече информация може да намерите в прикачения файл).

От своя страна декларация за сътрудничество между Министерството на земеделието и храните от българска страна и Министерството на развитието на селските райони и храните от гръцка страна беше подписана днес. (пълният текст може да намерите в прикачения файл).

Въпросът с компенсации за България от блокадата на границата с Гърция не е обсъждан между премиерите на двете страни. Това каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти. Той изрази надежда повече подобни блокади да няма: Надявам се да запазим добрия тон, приятелството и да мислим за общото благоденствие, а не всяка държава сама за себе си.

В статията е използвана информация на Агенция "Фокус", Дарик радио, БГНЕС, МЗХ, МТИТС, МОСВ и МИЕТ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...