На външни за Министерството на финансите /МФ/ експерти ще бъде възложен анализът какъв е ефектът от замяната на българския външен дълг през 2002-2003 година. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков във времето за парламентарен контрол, предаде БТА. През пролетта на тази година парламентът поиска проверка на сделката с външния дълг.
Анализът е бил възложен на Агенцията за икономически анализи и прогнози, но при закриването й работата по този проект е прехвърлена на дирекцията "Икономически анализи и прогнози", която е приемник на агенцията.
Вече е събрана и обобщена информацията, необходима за извършването на детайлните анализи. Sега следва МФ да предостави на независими външни експерти тази информация, каза той.
До края на 2010 г. този анализ трябва да бъде готов. Заинтересованите страни ще бъдат уведомени, а данните - предоставени на Народното събрание, стана ясно от думите на финансовия министър.
През посочения период на власт беше правителството на Симеон Сакскобургготски, а финансовият министър, който извърши сделката с външния дълг, беше Милен Велчев.
Още тогава и от СДС, и от левицата остро възразиха срещу сделката, като я обявиха за извършена в ущърб на държавата и натоварваща бюджета в следващи години. Недоказани останаха и подозренията, че сделката е облагодетелствала инвестиционни посредници и големи брокерски къщи, включително свързани със сина на Симеон Сакскобургготски Кирил. Критик на сделката бе и Пламен Орешарски, който след като наследи Милен Велчев на поста финансов министър, а НДСВ стана коалиционен партньор в правителството на Сергей Станишев, забрави критиките по сделката, припомня Mediapool.bg.