Кабинетът оцеля при първия вот на недоверие срещу него, внесен от опозицията заради провала в политиката на здравеопазването.
Искането на БСП и ДПС за оставка на правителството беше подкрепено от едва 70 депутати, 144 гласуваха против, един - депутат на "Атака", се въздържа. Очаквано сините и националистите подкрепиха кабинета. Депутатите от РЗС не участваха в гласуването, въпреки че бяха в пленарна зала.
Впоследствие стана ясно, че народният представител Камен Петков от "Атака" се е въздържал при гласуването на вота на недоверие към правителството. Вие от това ли се интересувате, какво от това, голяма работа - беше единственият коментар на лидера на "Атака" Волен Сидеров на журналистически въпрос дали ще има санкции за Петков, предаде БТА.
Това стана в отсъствие на премиера Бойко Борисов и заместниците му в кабинета Цветан Цветанов и Симеон Дянков. От залата отсъства и лидерът на ДПС Ахмед Доган, който при миналия кабинет идваше на работа само при гласуването на искания за оставка на правителството на Сергей Станишев. Тогава движението беше коалиционен партньор.
В залата присъстваха единадесет министри от правителството, включително новоизбраният здравен министър Стефан Константинов.
Снежана Дукова беше сред тримата депутати от ГЕРБ, които се възползваха от правото си да мотивират от трибуната вота си срещу искането на опозицията за предсрочно прекратяване на мандата на правителството: По пътя към истината има две грешки. И те са - можеш да не го извървиш до края, можеш въобще да не тръгнеш по него. Вие направихте и двете. Нашият избор е различен - днес, след седем ваши тежки вота, доказахте "напънала се планината, родила мишка".
Даниела Дариткова от ГЕРБ заяви, че този вот е започнал с дълги умувания и е завършил щастливо за ловците на автографи. Според нея от БСП искали да напомнят на електората за себе
си, предаде Агенция "Фокус". ГЕРБ предлагат възможности за промяна и инвестират в бъдещето на нацията. По волята на българския народ страната се управлява от ГЕРБ, заяви Дариткова
Уважаеми дами и господа, наречени безделници, с огромно съжаление, не само ние - вносителите на този вот, но и българските граждани, току-що се убедиха, че цирка в мнозинството продължава. Можеше поне изказващите се да структурират и да научат своите изказвания, вместо да говорят скороговорки от трибуната, обърна се Мая Манолова от левицата.
На 1 октомври парламентарните групи на БСП и ДПС внесоха в деловодството на Народното събрание първия вот на недоверие срещу кабинета на Бойко Борисов. Мотивът за искането за предсрочно прекратяване мандата на правителството беше провалът на политиката му в областта на здравеопазването.
Повече от месец преди това социалистите и ДПС умуваха каква да бъде темата на първия вот на недоверие към правителството на ГЕРБ. След като накрая се обединиха той да бъде за провала в политиката на здравеопазването, преди да внесат мотивите към искането, премиерът Бойко Борисов прие оставката на здравния министър Анна-Мария Борисова. Това обаче не отказа опозицията.
Необходимите гласове, които трябваше да събере опозицията, за да прекрати предсрочно мандата на правителството на Борисов, бяха минимум 121.
Последното правителство оцеля след седем вота на недоверие. Вторият към кабинета Станишев беше заради политиката в областта на здравеопазването и беше внесен от тогавашната опозиция на 22
февруари 2007 г., припомня Dariknews.bg.