5 основни приоритета залегнали в енергийната стратегия до 2020 г.

19.01.2011 | 12:14
по статията работи:
Новата национална стратегия отделя внимание и на развитието на сектора на ВЕИ като елемент от устойчивото развитие
5 основни приоритета залегнали в енергийната стратегия до 2020 г.

Пет стратегически приоритета са залегнали в новата Енергийна стратегия на страната до 2020 г. Те са свързани с гарантиране на сигурността на енергийните доставки чрез диверсификация; използване на местни ресурси - въглища и ВЕИ; повишаване на енергийната ефективност. Стратегията за развитие на сектора определя като приоритети още развитието на независим регулиран конкурентен енергиен пазар, който гарантира защитата на интересите на потребителите.

Реализирането на заложените в стратегията приоритети ще осигури високотехнологична, сигурна и надеждна енергийна система, базирана на съвременни технологии и достъпна енергия на справедливи цени, съобщиха от МИЕТ.

Конкретните проекти и механизми за подобряване на енергийната сигурност до 2020 г. са свързани с участие в проектите по Южния газов коридор, изграждането на междусистемни газови връзки, разширяването на капацитета за съхранение на природен газ и изграждане на ново хранилище. Развити са политики за оптимално използване на местни енергоизточници и доставки на втечнен и компресиран природен газ.

Националната енергийна политика се основава на принципа, че независим регулиран и конкурентен енергиен пазар е най-ефективният път за постигане, както на дългосрочна конкурентоспособност на икономиката, така и на приоритетите за енергийна сигурност и устойчиво развитие. Определени са три ключови стъпки към създаване на независимо регулиран и конкурентен енергиен пазар: прозрачно опериране и развитие на мрежите; електроенергийна борса и отделяне на преносните оператори.

Новата Енергийна стратегия на страната отделя особено внимание и на развитието на сектора на ВЕИ като елемент от устойчивото развитие. Постигането на целта от 16% дял на ВЕИ от общото крайно потребление ще бъде постигната чрез балансирано въвеждане на тези технологии при разумна за потребителите цена. Скъпите технологии за оползотворяване на възобновяемите енергоизточници не позволяват масовото им бързо навлизане в икономиката. При прехода към нисковъглеродна енергетика своето място имат ядрената енергия и природният газ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...