След като вчера от електроразпределителното дружество EVN предложиха увеличаване на цената на електроенергията в Югоизточна България с 5,12% от 1 юли, днес и другите две дружества - ЧЕЗ и ЕОН, представиха предложенията си.
От ЧЕЗ, които доставят електричество на София и Югозападна България, предлагат електричеството да поскъпне от началото на лятото с 13.12% (1,9 ст. на киловатчас, без ДДС). За битовите клиенти цената би била по-висока с 2,3 ст. на киловатчас (16,9 ст./квч. дневна и 11,8 ст./ квч. нощна тарифа), а за бизнес клиентите на компанията - с 1,5 ст., без ДДС.
При средномесечна консумация на домакинство в Западна България от 197 квтч (включително дневна и нощна тарифа), или 31,20 лева (с ДДС), средномесечната сметка за електроенергия би се увеличила с 5,40 лева (с ДДС), отчитат от компанията.
152 млн. лева са необходимите инвестиции за поддържане и развитие на електроразпределителната мрежа в Западна България за периода 01.07.2011 - 01.07.2012 г. За сравнение одобрените от ДКЕВР инвестиционни разходи към момента възлизат на 71 млн. лева средногодишно става ясно още от информацията.
В същото време електроразпределителното дружество Е.ОН, обслужващо Североизточна България, ще предложи на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ повишаване на цената на електроенергията за периода 1 юли 2011 г. - 1 юли 2012 г. средно с 14,3%.
Ако ДКЕВР приеме предложението, средното увеличение на крайната цена за потребителите ще е под 2 стотинки за киловатчас, посочват от компанията.
Според изчисленията на ЕРП- то при предлаганото от тях увеличение на цената на електроенергията месечната сметка на битовите потребители ще се повиши средно с 5,2 лв.
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще оповести решението си по тези искания през юни.
Председателят на енергийния регулатор Ангел Семерджиев увери пред "Хоризонт", че 13-14-процентно поскъпване на тока от юли е невъзможно. В най-лошия случай токът може да поскъпне с до 5 на сто от лятото, каза Семерджиев.
Той допълни:
Аз допускам като крайна цена, ако всичко друго се запази същото, само заради компенсиране на възобновяемите източници поне процент и половина. Останалите фактори ще се преценяват, те могат да повлияят някои по-нагоре, става въпрос за цената на едро, някои други фактори надолу. Така или иначе не очаквам съществени промени, тоест някакви по големи от три-четири процента, максимум пет в крайните цени на електроенергията за следващия период.