"Мелроуз" спира добива на газ край Галата?

24.03.2011 | 09:39
по статията работи:
Компанията, която в момента е концесионер на газовото находище, е била уведомена с писмо да напусне проучвания район в края на февруари
"Мелроуз" спира добива на газ край Галата?

Шотландската компания "Мелроуз рисорсиз" е спряла проучванията си за добив на нефт и газ край варненския нос Галата, защото е останала без права за тази дейност. Това става ясно от документи, подписани от заместник-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Марий Косев, с които вестник "Класа" разполага. Компанията, която в момента е концесионер на газовото находище "Галата", е била уведомена с писмо от МИЕТ да напусне проучвания район в края на февруари. Причината е, че е изтекъл срокът на договора.

Още в края на миналата година обаче от "Мелроуз" са изпратили писмо с искане да бъде удължен срокът на концесията, но отговор така и не е бил получен в срок. Дружеството е изпратило искането си и до МОСВ, откъдето има положително становище и са го препратили по спешност към икономическото ведомство. Първото разрешение за проучване е било дадено преди три години с опция то да бъде удължено до два пъти с по две години. С промените в Закона за подземните богатства разрешения за проучване вече се издават единствено от икономическото ведомство.

От вестник "Класа" са изпратили запитване по въпроса до МИЕТ, но отговор не бе получен до приключването на броя. Заместник-министър Марий Косев също не бе открит за коментар. Пред електронното издание 3e-news.net той е потвърдил новината за отказаното удължаване на проучване на "Мелроуз", като е обяснил, че е "бил подведен от служителите си за това, че разрешението не може да бъде продължено, и сега ще се опита да изясни ситуацията".

Шотландската компания е единствената, която добива природен газ у нас. Количеството е около 400 млн. куб. м годишно, или около 20 на сто от потреблението ни. Тя продава природният газ на "Булгаргаз" на цени, значително по-ниски от тези на вносното руско гориво. Суровината се добива от находищата край Калиакра, които бяха открити в средата на 2010 г. Газовото находище "Галата" е вече изчерпано, но се очаква да бъде трансформирано в газохранилище. "Мелроуз" и в момента използват инфраструктурата на "Галата", за да доставят природния газ на "Булгаргаз".

Ако компанията имаше разрешение за търсене, можеше да се открият нови газови находища в региона и да се увеличи местният добив, коментира Христо Казанджиев, бивш директор на дирекция "Природни ресурси и концесии" в МИЕТ. Той се надява сегашният добив да продължи независимо от спряното проучване и използваната инфраструктура на Галата. Според Казанджиев за трите години работа у нас дружеството е вложило близо 100 млн. долара.

Интерес към получаване на бъдещото газохранилище "Галата" вече прояви и компанията "Овергаз Инк", чийто мажоритарен акционер е руската "Газпром". Освен нея има и други компании, които проявяват интерес към създаване на подобно хранилище в района, обясниха експерти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....