Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков каза пред журналисти, че участието на офшорни фирми като собственици на предприятия, които са със съществен социален, икономически и регионална значимост, би трябвало да се избягва и по някакъв начин да се ограничава.
Трайков каза това по повод придобиването на пет енергийни предприятия, собственост на Христо Ковачки, от фирми, регистрирани в офшорна зона.
Това, за което ме питате, естествено, че няма как да знаете фирми, които са регистрирани в офшорни зони, на кои собственици принадлежат. Няма как да се знае това. Неофициално всички подозираме за какво става дума - оптимизиране на собственост, данъци, представителства и т.н. Според мен участието на офшорни фирми като собственици на предприятия, които са от съществен социален, икономически или регионален ефект би трябвало да се избягва и по някакъв начин да се ограничава. В инициативите, които тепърва започваме на чисто, винаги, където е възможно, вкарваме елемент, който прави офшорната компонента неприемлива, посочи Трайков, цитиран от БНР.
Министърът участва във форум за иновации, който се провежда днес в София.
Той коментира няколко решения от вчера на КЗК. В преговорите с "Газпром" България ще отстоява позицията, че договорите за доставки трябва да са съобразени с възможностите ни за алтернативни доставки. Това каза министър Трайков запитан дали няма риск за България от заявената позиция на неговия заместник Марий Косев, че България няма нужда от дългосрочни договори с "Газпром". Шестгодишен договор не е дългосрочен, добави министърът, цитиран от БТА.